Mesajı Okuyun
Old 21-09-2004, 18:21   #23
ege

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Admin

Bir kez daha altını çizmek istiyorum: Belirli bir kurala karşı olabilirsiniz ve bu nedenle bu kural gereği silinen mesajları eleştirebilirsiniz. Ancak burada asıl eleştirilen mesajların silinmesi değil, kuralın kendisi olmalıdır. Kuralı eleştirmeyip, sadece uygulanan moderasyon tekniğinin eleştirilmesini ben kendi adıma kabul etmiyorum, zira bunca yıllık moderasyon deneyimi sonrası bir moderasyon tekniği uygulamadan yani icra gücüne sahip olmadan, kuralın kendisinin nasıl uygulanacağını bilemiyorum.

"Haylaz Çocuklar" Yönetimi
adına
Admin

Sevgili Admin,

Siteyi izlemeye çalıştığım zamandan beri kaldırılan mesajları hemen hiç tartışmadık.
Çünkü, açıkça hakaret ,ahlaka ve adaba aykırı sözler taşıyan mesajların bu forumda bulunmasının gerekmediği konusunda bir consensus mevcut.

Sitenin önemli bir üye bölümünün HUKUKÇU olduğunu biliyoruz.
İçinde yaşadığımız hukuk kurallarının eksikliklerini ve fazlalıklarını en iyi şekilde yaşayan biziz.
Hukuk kuralları yaratılırken içinde yaşadığımız toplumun "bulunduğu yer" önemli bir varoluş yeri.

yürürlükte olan bir yasanın Anayasa'ya aykırılık itirazı kadar topluma uyarsızlığını da tartışabilmeliyiz.Bizler sadece önümüze getirilen pişmiş yemeklerin tadını tartışamayız, önemli olan hangi ihtiyaca göre nasıl yemek malzemesi temin edilmesi ve bunun yararlı pişirilmesidir.

Toplumsal eğilimleri bu anlamda tatışmak, bence çok önemli bir zemindir.
Bu demek değil dir ki ; burada siyasi propanda sloganlarının yer almasını istiyoruz.Bizlerin siyasi propaganda sloganlarının ötesinde düşünceleri tartışmaya ve paylaşmaya hem hakkımız olmalıhem de bu hakka saygı göstermemiz gereklidir.

Uyum yasaları adı altında tasarlanmakta ve çıkarılmakta olan yasaların bize ne kadar "uyumlu" olduğunu konuşabilmeliyiz.

Eğer biz,hukukçu kimliğimiz ile yasama ve yürütmeyi eleştiremiyor ve farklı açılardan bakamıyorsak o zaman hukukçu kimliğimizle bize verilen değerlerin sadece bekçiliğini yapmış oluruz.

Burada dediğiniz gibi moderasyon tekniği eleştirilmiyor bence.Çünkü silinecek olan mesajlarda uzlaşmazlığımız yok.
Ancak;Mesaj silmeye karar veren moderatör kendi duygu ve düşünceleriyle hareket ettiğinde forum niteliğinin demokratik bir yanı kalmıyor.

Bu yöndeki görüşümü evvelce de sayın gemicinin mesajlarının silinmesi konusu çıktığında hemen açıklamıştım.
Bu kararın yalnızca moderatörde olması, üretilen düşünce ve emeklerin bir çırpıda yok edilmesi bence temel sorun ve kişiliğe saygısızlık teşkil ediyor.

Hakaret ve ahlaka-adaba aykırı mesajların dışındaki konuların tırmandığı noktada bir önerim var benim.
(Cevap hakkının da bu durumda gözetilmesi sorun olabilir elbette)
Bir kısım mesajların okunabilir ama yazılamaz bir bölüme taşınmasına karar verilmesi.Bunun da yine birlikte kararla yapılması.
Böylece üretilen düşünce ve emeğin yok edilmemiş olacağına inanıyorum..

Sayın Gemici;
Yazma kararınızdan dolayı teşekkür edrim kendi adıma
herkese selamlar.

ege