Mesajı Okuyun
Old 14-09-2011, 16:15   #1
Cruise

Varsayılan Boşanma Öncesi Mal Kaçırma

Merhaba,

Önüme gelen bir davada ciddi ikilemde kaldığım için yardımlarınızı bekliyorum.
Çift 6 ay evli kaldıktan sonra Aydın'dan İstanbul'a taşınıyorlar. İkisi de banka memuru bir ev kiralıyorlar ve eşyalarını getirip yerleşecekleri esnada Koca ile Karısı arasında eve alınan ufak tefek eşyalar ile ilgili bir tartışma çıkyor ve koca, karısını ve karısının annesini henüz yerleştirilmemiş evde yalnız bırakarak evi terk ediyor.

Daha sonra kadının ve aile büyüklerinin çağrılarına da kulak asmayarak bu ayrılığı bir hafta kadar sürdürüyor. Bu esnada kadın da daha önce kocası ile ev için aldıkları kapı kilitlerini taktırıp kocasına da durumu bildiriyor ve kendisine anahtarları vermek istediğini söylüyor.
Ancak bunun üzerine koca o gece kadının ve annesinin bir tanıdıklarında kalmalarını da fırsat bilerek eve gelip kapıyı çilingir marifeti ile açtırıyor, seslere çıkan komşuları da kira kontratını göstererek "ev benim size ne" diyerek gönderip evdeki bütün eşyaları boşaltıyor. Bütün eşyalar derken kadının ve annesinin giysileri de dahil olmak üzere hiç bir şey bırakmıyor.

Bunun üzerine kadın mahkemeden tespit yaptırıp savcılığa da başvurduktan sonra Ocak.2010 da boşanma davası açıyor ve eşyaların bedelleri ile maddi ve manevi tazminat istiyor. Dava kadın lehine sonuçlanıyor kadın için 10.000TL manevi tazminat hükmediliyor, çalıştığı için nafaka bağlanmıyor ancak karar duruşmasında anladığım kadarıyla hakimin de ısrarı ile önceki avukat eşyalar için olan istemden şimdilik vazgeçtiklerini, daha sonra dava açacaklarını beyan ediyor(kadının dediğine göre hakim boşanma kararını vereyim eşyaları ayrı dava konusu yapın beni uğraştırmayın demiş) ve dolayısı ile boşanma kararında eşyalar hakkında bir karar verilmiyor.

Karar Haziran.2011 de çıkmış ve karşı tarafça temyiz edilmiş.

Şimdi kadın eşyaları için yeniden dava açılması için bize geldi ama açıkcası söz konusu dava için sürelerin kaçırılıp kaçırılmadığından emin değilim, davanın boşanma davasından ayrı olarak açılması gerektiğini, çünkü mal kaçırmanın boşanma davasından önce gerçekleşmiş olması nedeniyle tasfiyeye girmediğinden mal rejimi ya da katılmayla bir alakası olmadığını düşünüyorum.

Bu konuda görüş ve tecrübelerini bekliyorum. Saygılarımla iyi çalışmalar.