Konu: haksiz fesih
Mesajı Okuyun
Old 10-01-2013, 17:51   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan M.Şahin
sevgili meslektaslarim bir konu hakkinda görüslerinizi almak istiyorum.müvekkilim bir sirketin bir subesinde calisiyorken müvekkili baska bir subeye atadilar.müvekkilim tayini cikan subenin kendi ikametine cok uzak oldugunu ve atamasinin durdurulmasinin imkaninin olup olmadigini yetkiliye iletmek istemis ve fakat yetkili gorusme talebini yogunluk nedeniyle ertelemis.muvekkile halledllr bakilir vb gecici laflarla durumu netlestirmemis. her seye ragmen müvekkil atandigi subeye gidecekken hesaplari devredecegi diger personel rapor almis ve muvekkil hesaplari devredemedigi icin atandigi subede ise baslayamamistir.is yeri bu hareketleri kasitli algilamis ve is yerine baglilik ilkesine uymamasi sebebi ile isten cikarmistir.su an ise iade davamiz surmektedir.
mahkemeye 30 isci calistirdigini ispatladik fakat baglilik ve sadakate aykirilik iddiasina karsilik ne yapilabilir.bu konuda yargitay kararlari var midir paylasirsaniz sevinirim.

Bahsettiğiniz olay uygulamada değişiklik feshi olarak nitelendirilmektedir.
Her şeyden önce şunu ortaya koymak gerekir; işverence yapılmak istenen çalışma koşullarındaki esaslı değişiklik onun yönetim hakkı çerçevesinde kalıyor mu, kalmıyor mu? Bu soruya verilecek cevap evet yönetim hakkı kapsamındadır dersek, işçinin bu talebi yerine getirmemesi işverene haklı fesih hakkı verir ve işe iade davanız reddedilir.
Soruş şeklinizden anladığım kadarı ile somut bir deliliniz bulunmamaktadır. Kendinizce söylediğiniz gerekçeler işverenin muhtemel somut delilleri (iş sözleşmesi, yer değişikliği bildirimi, tebellüğ belgesi, fesih ihbarnamesi vs.) karşısında çok zayıf durumdadır. Talebinizin kabul edilme ihtimali çok düşüktür. Saygılar.