Mesajı Okuyun
Old 20-04-2010, 22:37   #15
Aslı Aydın

Merhabalar,

Bir öğrenci hukuk fakültesine girebilmek için aslında okuyacağı bölümle pek de alakası olmayan derslerden 3 saat 15 dk. lık bir sınava giriyor ve hayatının bundan sonrasını o sınavda yaptıklarıyla yaşamaya başlıyor. Bana kalırsa pek de adil bir sistem değil bu sistem. Bu sistemde barajın üstünde kalanların bu durumları da bana göre o kişilerin hepsinin de hukuk öğrenimi için vasıflı olduğu anlamına gelmez, gelemez. İki kelimeyi bir araya getirip doğru düzgün cümleler kuramayan, doğru bir şekilde kurallarına uygun olarak bir paragraf yazamayan ve işin kötüsü fakülteden mezun olduğu halde bunu hala beceremeyen birçok kişi vardır etrafınızda.

Öte yandan her fakülte kendi sınavını yapabilir veya şu anda benim aklıma gelmeyen şekillerde; belki her fakültenin kendi yapacağı mülakatla ya da kişinin hukuk alanında verimli olup olamayacağını ölçen, biraz genel bilgi biraz da temel lise bilgilerine dayalı ortak yazılı sınavlar veya bunların her ikisi de; bazı elemeler fakülteler tarafından yapılabilir. Tekrar somutlaştırmak gerekirse bir öğrencinin mat2 testinin hepsini tam olarak yapması o kişinin hukuk fakültesinde okuyup mezun olduktan sonra da yararlı bir hukukçu olacağı anlamına gelmez.

Bunun yanında Hukukta Uzmanlık Sınavı gibi bir sınavın da getirilmesi, şu anda içinde bulunduğumuz durum ele alınırsa son derece mantıklı bir eleme sistemi olarak da kullanılabilir.

Henüz bir 1. sınıf öğrencisi olarak eleştiri yapmam ne kadar doğru olur bilemem fakat bu sistemin içinden geçmiş biri olarak ve bu birkaç yıllık deneyimlerime dayanarak bunları söyleyebiliyorum kolaylıkla.

Saygılar.