Mesajı Okuyun
Old 04-08-2015, 15:49   #1
avemre

Varsayılan hizmet tespitinde 5 yıllık hak düşürücü sürenin uygulanması

Sitede yaptığım araştırma içerisinde sorumun cevabını net olarak bulamadım. Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Yargıtay 21. H. D. 2003/1658 – 2359 E.K. sayılı kararında “işe giriş belgesi verilmeyen sigortalıların çalıştıkları hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde dava açabileceklerini” bildirmiştir.

2008-2012 arasında müvekkil şirkette çalıştığını iddia eden bir kişi var ve bu kişinin burada çalıştığını gösterir hiçbir resmi evrak, işe giriş bildirgesi, SGK’ya bildirilen evrak vs. hiçbir belge yok. Ancak tanık beyanları ile davası kabul edildi. Ancak ben talebinin bir kısmının hakdüşürücü süreden dolayı reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yukarıdaki kararı nasıl yorumlamalıyız?

1) 2012 yılına kadar şirkette çalıştığını iddia eden kişi için hakdüşürücü süre 2017’de tamamlanır ve bu tarihe kadar dava açabilir. Ya da

2)Dava açma tarihi 2015’tir. 5 yıllık hakdüşürücü süre düşüldüğünde 2010 yılından önceki talepleri kabul görmez.

Ben ikinci yorumun doğru olduğunu düşünüyorum ancak bununla ilgili birebir karar bulamadım. İlgilenenlere teşekkür ederim. İyi çalışmalar.