Mesajı Okuyun
Old 21-10-2006, 21:23   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Kooperatif Ortağı/Haciz

Kooperatif hissesine haciz koydu iseniz artık kooperatif yönetiminin devri kabul etmemesi, veya hacizle birlikte devretmesi gerekir. Bu anlamda syın doğanele katılıyorum.

Diğer meselede ise biraz tartışmalı bir durum var.

Kooperatifler yasasındaki çıkan ve çıkarılan ortaklarla hesaplaşmaya ilişkin hükümler gereğince ayrılma tarihine ilişkin bilançodan sonraki bir ay içinde ayrılan ortağın payının hesaplanarak ödenmesi gerekir. Bu hükümlere dayanılarak hissenin değerinin hesaplanarak tarafınıza ödenmesini isteyebileceğiniz kanısındayım. Ancak bu durumda hissenin gerçek değerinin çok altında bir bedel ile karşılaşabileceğiniz güçlü bir olasılıktır.

Denemediğin ve kullanmadığım bir yöntem.Uygulamada da rastlamadım. Bir yorum.

Ama hükümler nedeni ile böyle bir sonuca vardım.

Kooperatiflere giriş ve çıkışta açık kapı ilkesi vardır. Kimse kooperatife girmeye veya kalmaya zorlanamaz. Bu nedenle ben oradaki tasfiye payının kooperatifin tasfiyesi değil ortağın hissesinin tasfiyesi olarak algılıyorum. Tasfiyeye esas olarak alınacak değer belirleme anı da son bilanço tarihidir. Bilançoya göre yatırdığı para ve zorunlu giderlere göre payın değeri belirlenecek ve ayrılmak isteyen ortağa ödenecektir.

Bunun için kooperatifin tasfiye edilmesine gerek yoktur. Yasadaki genel kurul kararı ile payın ödenmesinin en çok üç yıl geciktirilebileceği şeklindeki ifade de benim görüşümü doğrulamaktadır kanısındayım.

Saygılar.