Mesajı Okuyun
Old 23-02-2009, 09:02   #1
Av.Mehmet_Ali

Varsayılan idari yargi-kazanılmış hak

Merhaba,
26953 sayili ÖĞRETİM ÜYESİ DIŞINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANI KADROLARINA NAKLEN VEYA AÇIKTAN YAPILACAK ATAMALARDA UYGULANACAK MERKEZİ SINAV İLE GİRİŞ SINAVLARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA yonetmeligin 5. maddesindeki alanlarindaki puan turunden yuz uzerinden yetmis alma ifadesinin iptal edilmesi gerektigini dusunuyorum.1997-1998 yıllarında hukuk fakültesine giren bir öğrenci için alan sosyal puan turu iken daha sonra esit agirlik olarak degismistir. Alandaki puan turunu kullanarak hukuk fak.'ni kazananların kazanilmis hakki bulunmaktadir. EA mezunu ALES ten 90 a kadar rahat alabiliyor. Bu puani almak sözel kökenli biri için imkansiz gorunuyor.Dolayısıyla öğretim görevlisi olmak isteyen sözel kökenli hukuk fak. mezunu öğrenciler için haksız bir durum ortaya çıkmaktadır. İlgili madde için İptal davası açmak istiyorum.1-Kazanılmış hak kavramı işiğinda ilgili ibarenin iptali mümkün müdür?.2-İlgili olmak için son ALES'e girmek gerekli midir? saygilarımla

Merkezi sınav
MADDE 5 – (1) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavına en az lisans mezunu olanlar ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında lisans öğrenimini tamamlamış olanlar müracaat edebilirler. Alanlarındaki puan türünden yüz üzerinden yetmiş puan alanlar sınavda başarılı sayılırlar. Bu sınavın sonuçları yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir