Mesajı Okuyun
Old 17-04-2007, 15:30   #30
Şirvan

Ekonomik problemler için birşey yazmadığımı fark ettim

Haklısınız, 1 yıllık eğitim cep harçlıklarıyla birlikte bugünün değerleriyle 40-45 bin YTL'ye geliyor. Buna değeceği konusunda bir şüphenizin olmadığını düşünüyorum

Bu noktada bir anımı anlatmak istiyorum; bu bir yaklaşım şeklidir ve ciddiye alınmaya değerdir: 3. sınıfta sadece yabancı müvekkilleri olan büyük bir hukuk bürosunda çalışıyordum. Bu büronun büyük avukatlarından biri okuldan sonra ne yapmak istediğimi sormuştu. Elbette İngiltere'de deniz hukuku yüksek lisansı cevabını verdim. Bu avukat bana şöyle dedi: "Benim hanımım okulu bitirdikten 5 yıl sonra yüksek lisansını yaptı. Bu 5 yıl boyunca yüksek lisans yapacağı konuda avukatlık bürolarında iş yaptı, çalıştı, makaleler okudu ve konuyu bilerek gitti. Ben ise okuldan hemen sonra gittim. İtiraf etmeliyim ki karım bu eğitimden benim faydalandığımdan çok daha fazla faydalandı."

Olayımıza uygularsak; deniz hukukunda Türkiye'de 5 yıl çalışmak elbette büyük bir tecrübe olacaktır. Bugün Türk Deniz Ticaret Hukuku o kadar zayıf o kadar eksik ki anlatamam. Küçük bir örnek için Al-Waleed davasını okumanızı tavsiye ederim (donatanın sorumluluğunun üst sınırı). Uluslararası alanda neredeyse alay konusu olduk bu davayla. Davanın detaylarını okuyunca öğreneceksiniz ama bir cümleyle vehameti aktarayım: "TTK'da sorumluluğun üst sınırı parça başı 100.000 TL (10 yeni kuruş) iken Hague Kuralları'nda 100 Sterling idi (yaklaşık 270 YTL). Bu miktarlardan hangisi olaya uygulanmalıydı?" Sonuç: 10 yeni kuruş Demek istediğim, hukukun varoşlarında yetişmiş biri elbette lüks bir hayatın ne olduğunu nasıl olması gerektiğini, eksiğin yanlışın nerede olduğunu daha çok öğrenir; sepetini daha fazla doldurur. Bu alanda bu kadar sürelik bir çalışmadan sonra yüksek lisansa gitmek elbette çok açken oturduğumuz sofranın nimetlerinden daha çok yararlandırır. Peki 5 yıl çalışmak bize yüksek lisans için yeterli parayı kazandırır mı? Önereceğim şey deniz hukukundan para kazanmakla ilgili değil, daha çok tasarrufla ilgili. Bankanıza, mevduat hesabınız içinde blokeli (faiz de dahil her türlü harekete kapalı) tasarruf fonu oluşturmasını ve hergün 20 YTL'yi mevduat hesabınızdan bu fona aktarmasını isteyebilirsiniz. Böylece bir yılda 7300 YTL tasarruf etmiş olursunuz. Bu miktar 5 yıl sonunda 36500 YTL yapar. Yani gereken paranın belini kırmış olursunuz. Bu süre içinde ne olur bilinmez, belki bir işten iyi bir para kazanırsınız ve fonunuza ara sıra fazladan para aktarabilirsiniz. Böylece 5 yıl sonunda gerekli para elinize geçmiş olur. Bu süreyi İngilizcenizi geliştirmekle de geçirebilirsiniz; deniz hukuku kavramlarını iyice öğrenmiş olarak gitmek tabii ki işinizi oldukça kolaylaştırır. Bunların yanında şayet İngilizceniz yeterliyse, bazı İngilizce kitaplarımın belli bölümlerini fotokopi alıp okuyabilirsiniz. Okudukça zaten kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Dişinizi sıkın...