Mesajı Okuyun
Old 14-12-2012, 21:56   #14
Av.Seda1985

Sayın Meslektaşlarım bu konu güzel şekilde irdelenmiş olmasına rağmen 'consono' adlı kullanıcının cevaplandırılmamış sorusu şuan benim kabusum oldu;

Kendisinden alıntılıyorum;

'iptal kararı ile birlikte tam yargı davası açmayan davacı, iptal davası sonunda tam yargı davası açmak için kararın tebliğinden itibaren veya karar temyiz edilmişse kesinleşmesinden itibaren dava açabilir.

Benim öğrenmek istediğim ise şu;

Davacı iptal kararının kendisine tebliğinden itibaren ancak tam yargı davası açmadan önce ve karar kesinleşmeden, iptal kararının uygulanması için idareye başvurduğunda tam yargı dava açma süresi idareye başvurduğu tarihten itibaren mi başlar, yoksa 12 madde yine burada geçerlimi..'

Meslektaşımın sorusuna pararlel olarak benim sorunum da aynı yönde. Şuanda iptal karar tarafımıza tebliğ edildi. Tam yargı davası açmak istiyoruz. Davalı idare de y.d talepli temyiz etti. İdareye başvurmuş olmamız halinde, süre idarenin bize cevabından itibaren mi başlayacak, yoksa bozma veya onama kararının tebliğinden itibaren mi?

Kısaca sorum şu; biz tam yargı davamızı bu sürelerin ikisinden birinde açabilir miyiz? idarenin bize olumsuz cevap vermiş olduğu varsayımında dava açmaz isek , diğer halde (onama veya bozma kararının tebliği) dava açabilir miyiz? Bu bizi süre yönünden redde götütür mü?

Meslektaşlarımın kıymetli bilgi ve yardımlarını bekliyorum..