Mesajı Okuyun
Old 04-11-2012, 08:32   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hukukkuşu
Değerli meslektaşlarım;
Müvekkil ile bir inşaat şirketi arasında 2 yıl önce gayrimenkul yapım sözleşmesi imzalanıyor.Gayrimenkul, 100'den fazla konutlu bir site projesi.Tek tip bir sözleşme var, her bir müşteri için aynı standart sözleşme yapılıyor.
Evlerin teslim tarihi Kasım 2012.Müvekkil 2 yıl boyunca tüm taksit ödemelerini eksiksiz yapıyor. Ancak henüz inşaatın kabası dahi tamamlanmış değil, örnek dairenin bile içi yapılmaya başlanmamış.
Sözleşmede fesih ile ilgili bir hüküm var.Buna göre teslim tarihinden itibaren(mücbir sebep hariç) 1 yıl içerisinde müşteri sözleşmeyi herhangi bir nedenle feshedemez.Teslimin gecikmesi durumunda şirket müşteriye kira bedeli ödeyecek ama müşterinin daha 1 yıl ödemesi var ve kira bedelini bu 1 yıllık ödemelerin son 2 ay taksidinden kesecekler.Kasım ayında da yüklü bir ödeme olduğundan müvekkil sözleşmeyi feshetmek, ödediği bedelin iadesini istiyor.
Ben Tüketici mahkemesinde haksız şart hükümlerine dayanarak ve teslimin gerçekleşmemesi karşısında tespitte yaptırarak fesih yoluna gitmeyi düşünüyorum.Bu arada 1 yıllık fesih yasağı için genel işlem şartları yoluyla(bk m 20vd) hükmün iptalini talep edeceğim.
Sizlerin bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum ve sizce gidebileceğim başka bir yol var mıdır?Teşekkürler..

Konuyu Genel İşlem Şartları kapsamında ele almak istiyorsanız (Konu başlığınız böyle), mutlaka TBK'nın yürürlük ile ilgili aşağıdaki hükmüne de göz atmanızı öneririm. Çünkü mesajınıza göre 2 yıl önce sözleşme imzalanmış. Kolay gelsin.

--
KANUN
TÜRK BORÇLAR KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞÜ VE
UYGULAMA ŞEKLİ HAKKINDA KANUN
Kanun No. 6101 Kabul Tarihi: 12/1/2011
BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler
A. Geçmişe etkili olmama kuralı
MADDE 1 – (1) Türk Borçlar Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önceki fiil ve işlemlere, bunların hukuken bağlayıcı olup olmadıklarına ve sonuçlarına, bu fiil ve işlemler hangi kanun yürürlükte iken gerçekleşmişse, kural olarak o kanun hükümleri uygulanır. Ancak, Türk Borçlar Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra bu fiil ve işlemlere ilişkin olarak gerçekleşecek temerrüt, sona erme ve tasfiye, Türk Borçlar Kanunu hükümlerine tabidir.