Mesajı Okuyun
Old 30-08-2012, 20:36   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
ben türkiye vatandaşıyım kocam hem türk hem alman vatandaşı . avusturyada yaşıyorduk 7 aylık bi oğlum var almanyada doğdugu için oranın vatandaşı oldu. kocamın bana çektirmediği kalmadı hep dövdü avusturyada mahkemelık olduk sıkayet ettım bıçak tehdit cocugumu öldürme adına . komsularımızdan bırı de sahıt olmus tanık ta var. sonra kocamı kandırdım mahsus ailemi cok ozledım dıye türkıyeye getirdım sımdı aılemın yanındayım burda da bosanma davası actım ama sımdı benı burda rahat bırakmıyor benı yurt dısına goturup mahkemede yalancı sahıtlık yapmamı ıstıyor ama bılıyorum yıne benı dovcek . sımdı de ınat ıcın benım cocugumu almak ıstıyor cocuk alman vatandası polısler gelır alır 3 aydan fazla duramaz turkıyede diyor nolur bana yardım edin ben burdan nüfus çıkaramaz mıyım oğluma alırlar mı elımden

Sayın Konuk,
yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile eşiniz uzun süre Almanyada kaldığı için Alman vatandaşlığına geçmiş. Türk vatandaşlığından çıkmadığı için aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

Siz Alman vatandaşı eşiniz ve Alman vatandaşı olan çocuğunuzla Almanyadan Avusturyaya göçtünüz. Avusturyadan da çocuğunuzla beraber Türkiyeye geldiniz.

Çocuğun vatandaşlığı konusunda çelişkili bir ifade kullanmışsınız:
'7 aylık bi oğlum var Almanyada doğdugu için oranın vatandaşı oldu' diye belirtmişsiniz. Çocuğun babasının Alman vatandaşlığından yola çıkarak bu ifadenizden çıkardığım ilk sonuç:
Alman vatandaşlık yasasına göre anne veya babasından birisi Alman Vatandaşı olan çocuk doğumla birlikte Alman Vatandaşıdır. Burada doğum yerinin bir önemi yoktur. Yasaya göre annesi veya babası Alman vatandaşı olan çocuk ister Çinde, İster Japonyada, isterse Türkiyede doğsun fark etmez, çocuk Alman vatandaşıdır. Yazdıklarımdan çıkan sonuç: Çocuğunuzun babası Alman Vatandaşı olduğu için çocuğunuz otomatikman Alman Vatandaşı dır. (Not: Türk Vatandaşlık yasasını burada devreye sokmak istemiyorum.

'7 aylık bi oğlum var Almanyada doğdugu için oranın vatandaşı oldu' ifadenizden çıkan ikinci sonuç: Yabancı anne ve babadan doğan çocuklar anne ve babadan birisi en az sekiz yıl Almanyada yaşıyorsa ve süresiz oturma izinleri varsa hem Alman vatandaşı hemde anne ve babanın vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşıdırlar. Bu ikinci durum söz konusu ise çocuğunuz Alman yasalarına göre Alman vatandaşıdır. Aynı zamanda Türk vatandaşıdır. 18 yaşını biritdiğinde bu vatandaşlıklardan birisini seçmek zorundadır.

Yukarıda yazdıklarıma rağmen, babası çocuğu kaçırdığınızı öne sürüp zorluk çıkarmazsa, Uluslararası Lahey Anlaşması gereğince, çocuğunuz Türkiyede yaşadığı için, Türk Mahkemeleri yetkilidir. Türk Mahkemeleride çocuğun menfaatini göz önünde bulundurarak karar vereceklerdir. Vatandaşlık burada arka plandadır. Çocuğun menfaati gerektiriyorsa mahkeme çocuğunuzun sizde kalmasına karar verir. Eşinizin polis gelir alır korkutmalarına kulak asmayın, polisin çocuğunuzu elinizden alma yetkisi yoktur, mahkeme kararı olmdan. Polis hiçbir şey yapmaz. Eşiniz yapar mı bilemiyeceğim.
Tedbir olarak Sayın Av. Hatun Olguner'in yazdıklarını yaparsanız faydalı olur.

Saygılarımla