Mesajı Okuyun
Old 02-08-2009, 19:11   #84
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL

Feminizm bu tür bir seçmenin, zorunluluk olarak dayattığı anlarda,[u
kadının iradesini özgür kılacak önce kişisel[/u], devamla toplumsal desteği sunmaksa, yaşamı bu tür bir değer yargısıyla yaşamak ve

Sayın Özge Yücel,

Mesajımda önleyici tedbirleri almak olarak adlandırdığınız bölümü de özet bir cümleyle geçmiştim. Bir kadının seçme anında iradesini özgür kılabilecek ilk ve öncelikli yegane gerçek; "Özgür irade" ve bu iradeye malik, daha doğrusu farkında olma gerçeğidir. Bunun olabilmesi de ancak eğitimle mümkündür. Toplumsal destek bilahare konu-komşudan, feminizm yahut sair başka yardımcı alt bilinç ve devamında toplumsal destek birimlerinden gelebilir. Ama kadının iradesini özgür kılacak kişisel ve harekete geçirme yeteneğini haiz TEK GÜÇ; öncelikle kendinden (eğitilmiş kendinden) geçer. Toplum eğitimle değişip,dönüştükçe bu gizil kalmış gücü kadın zaten farkeder. Eğer eğitimle kazanılamamışsa, yani kadın özgür iradesini harekete geçirecek bilgiye ya da güce sahip değilse (ekonomik ya da psikolojik temelli), bu kadına dilediğiniz desteği sunun, zaten yararlanmayı reddeder.

İhtiyaç kavramı tam da bu noktada anlamını buluyor. Bu noktada ne eğitim, ne toplumsal ve hukuksal destek. Kadın şu ya da bu nedenle, eşitlikçi yahut öncelikli yahut kendisine biçilen "mağdur" etiketlerini tümden reddedebilir. Tüm desteğe rağmen karşı çıkabilir ve statükocu davranabilir. Bu noktada bu kadına "Neden feminist davranmıyor, olmuyor, tüm destekli üstelik, nasıl olmaz" sorusunu yönelttiğinizde verilebilecek tegane yanıt "İhtiyaçtır". O kadının şu ya da bu nedenle, yaşamı tümüyle kişisel kavrayışında feminizme "ihtiyacı yoktur". Bu noktada kadını-insanı yargılama şansınız var mı?

Forum sorusuna bir cümle ile verdiğim yanıtı açma ve kendimi yeterince ifade etme şansı bulduğuma inanarak forumdan ayrılıyorum.

Tüm kadınlara selam olsun!

Saygılarımla...