Mesajı Okuyun
Old 28-06-2011, 20:35   #114
üye25928

Alıntı:
Yazan kum
Ne kadar yanlış bir tartışma.Saim Dikici üstadımız söylemiş gerekeni ancak, üniversite mezunu ve ikinci üniversiteyi hukuk fakültesinde okumak isteyen biri olarak bir iki şey eklemek isterim:
Ben Devlet Okulundan Endüstri Mühendisliği mezunuyum.Bu yıl üniversite sınavına girdim.Vakıf üniversitesini kazanırsam devlette okuyanla aramda zeka farkı olduğunu, daha kötü hukukçu olduğumu mu söyleyeceksiniz?Yoksa 1.üniversite mi devlette okudum diye tevccüh gösterip beni istisnaya mı tabii tutacaksınız?

Güzel bir yaklaşım sergilemişsiniz.

Ben sorunu özel okullarda olup olmamasında görmüyorum. bir hukukçuluk sınavı açılır. Geçen geçer geçemeyenler kalır. Devlet üniversitesindeki arkadaşlar şu aşamada mağdurlar, zira her önüne gelenin hukukçu yapılması hem sistem açısından hem de onların kazançları açısından haksızlık ifade ediyor. Çünkü ben bir sene boyunca diz kırıp ders çalışayım, öbür adamın babası zengin diye aynı diplomayı alalım, bu hukukçu mantığına aykırı. Benim demek istediğim ve çözüme ulaştıracağına inandığım önerim şu:

Hukukçuluk sınavı yapılır, geçen hukuki alanlarda faaliyet göstermeye hak kazanır, geçemeyen de ne hali varsa görür.

Şu an hukuk fakültesi sayısı 170e çok yakın. Ben hukuk fakültesi tam 3 sene önce kazandığımda bu rakam 54 idi. Ben 120 tane daha açılacağını bilseydim belki de bu bölümü tercih etmeyecektim. 3 yılda 100 tane hukuk fakültesi açılmasını sağlıklı bulmuyorum. 3 yıl içinde bu 100 fakülteden yetişecek hukukçu adaylarının da ciddi manada eğitim alabileceklerini düşünmüyorum.

Şu aşamada tek çözüm, sınav. Ben de geçemeyebilirim. Kimsenin garantisi yok. Ama hak eden girsin geçsin, hak edemeyen kalsın.