Mesajı Okuyun
Old 05-05-2011, 09:03   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Görüşünüze katılmıyorum. Maddede geçen "Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara" ibaresi çok açık; kastedilen sözlük anlamındaki "kamuya ait duvar veya alanlar"dır.

Alıntı:
AFİŞ ASMA

Madde 42 - (1) Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kağıt ve benzeri afiş ve ilan asan kişiye, yüz Türk Lirasından üçbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Aynı içerikteki afiş ve ilanlar, tek fiil sayılır.

(2) Birinci fıkra hükmü, yetkili makamlardan alınan açık ve yazılı izne dayalı olarak asılan afiş ve ilanlar açısından uygulanmaz. Bu izinde, afiş ve ilanın asılacağı zaman dilimi açık bir şekilde gösterilir. Bu afiş ve ilanlar izin verilen gerçek veya tüzel kişi tarafından bu sürenin dolmasını müteakip derhal toplatılır. Toplatma yükümlülüğüne aykırı hareket edilmesi halinde birinci fıkra hükmüne göre idari para cezası verilir.

(3) Bu afiş ve ilanların kaldırılmasına ilişkin masraflar da ilgili kişilerden ayrıca tahsil edilir.

(4) Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına, kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

(5) Özel kanunlardaki hükümler saklıdır.

Ben hala, bu hükmün kamusal alan kapsamındaki her yer için geçerli olduğu düşüncesindeyim.

Düşünceme göre, "cadde ve sokakların kenarlarındaki duvar veya alanlar"dan kasıt, özel mülkiyete tabi olan bir mülkün, sokak veya caddeye bakan duvarını da kapsar.

Alıntı:
Yazan Admin

Ben de Sayın Aladağ gibi düşünüyorum. Kabahatlar kanununun 42. maddesinin engellemeye çalıştığı bence de kamuya ait alanlarda (veya sahibinin izni olmaksızın özel mülkiyete giren alanlarda) görüntü kirliliğinin oluşmasını engellemektir, yoksa kamunun gördüğü alanlar da değil. Aksini düşünecek olursak balkonunuza astığınız takımınız bayrağı için bile izin almak gerekir.

Esasında madde gerekçesinden de bence bu sonuç çıkıyor:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=3446

Amaç görüntü kirliliğini önlemek ise (Ki gerekçede dahi böyle yazıyor!), cadde veya sokakların kamuya (bakan) açık alanında özel mülk sahibinin asacağı envai türlü afiş, görüntü kirliliği yaratmayacak mıdır?