Mesajı Okuyun
Old 20-03-2009, 19:08   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
bugun bir baska avukat bana son medeni kanunda boşanma davalarında yetkili yer;eşin oturmak niyetiyle yerleştiği yerdir kuralı getirildi.Eşiniz,ben izmire yerleştim dediğinde,artı yurtdışı yetki kuralı gereğince dava izmirde gorulur diyor..kafam karmakarisik???

Sayın Katılımcı;

Kafanızı neden tekrar tekrar karıştırıyorsunuz ki?

Sayın Meslektaşım size en ince ayrıntısına kadar ve doğru olarak bilgi verdi zaten.

Boşanma davaları taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemelerinde görülebileceği gibi, karı kocanın son altı ay birlikte oturduğu yer mahkemesinde de görülür.

Kocanız İzmir'e yerleşmemiş ise, ki sziin anlatımlarınız başından beri bu yönde...o zaman davanın sizin yerleşim yeriniz olan Sakarya'da görülmesi gerektiğini mahkemeye bildireceksiniz.

Bunu da tebligatı aldıktan itibaren 10 gün içinde yapacaksınız. Dilekçenizde MUTLAKA Sakarya mahkemeleri yetkilidir diyeceksiniz. İzmir mahkemeleri yetkisizdir lafı ile yetinmeyeceksiniz...

Bulunduğunuz yer aile mahkemesi aracılığı ile, İzmir aile mahkemesi'ne göndereceksiniz. Hakimin imzaladığı dilekçenin bir örneğini kendinizde saklayınız. Muhabere nosunu da isteyiniz.

Bunları yaptı iseniz, yetki konusunda başkaca düşünecek şey yoktur. Rahat olabilirsiniz.

Mahkeme gerekli incelemesini yapar kanaatine göre kararını verir.

Saygılar,