Mesajı Okuyun
Old 19-11-2012, 15:43   #1
Konuk

Mutsuz İştirak Nafakasını Hiç Ödemedi. Yurtdışında Davam Sonuçlanır mı?

Merhaba, eşimden anlaşmalı olarak 2006 yılında boşandık.Çocuğun velayetini ben aldım. Şuan 13 yaşında olan oğlum için devlet nafaka bağlamıştı o sene 150 TL civarında idi. Fakat babası bir kuruş ne nafaka ödedi nede harçlık verdi. Bunlardan geçtim çocuğu aramadı sormadı. Hem maddi hem manevi çocuğumu eksik bıraktı. Yıllardır çocuğumun ihtiyaçlarını gidermek için çırpınıyorum tek başıma. Ama öyle bir hal aldi ki eğitim masrafları arttı.yetiştiremiyorum yetemiyorum. Kendisinden biraz destek olmasını istedim defalarca ama ne doğru dürüst bir işi vardı nede parası. Kendisi 2 yıldır yurtdışın da yaşıyormuş Evlenmiş çocuğu olmuş. Öyle duydum çünkü çocuğu bile aramadı yıllardır.
Ben artık çocuğumun hakkını korkusuzca savunmak istiyorum. Ama kendisi yurtdışında ne adresi var ne telefonu, dava açsam sonuçlanır mı? hiç nafaka ödemedi. Geriye dönük toplu nafakayı ve bundan sonrası için nafaka alabilirmiyim. Şimdi dava açsam avukat tutsam elimde olan üç kuruştan da olurmuyum bilmiyorum. Masraf ödediğimlemi kalırım? Kanunlar iştirak nakasını yurtdışında olan birinden nasıl tahsil edebilir. Yada ailesi Türkiye de onlardan alınabilir mi? Ço özürdilerim bu konuda yaptırımları öğrenip öyle bir yol izlemek istiyorum. Şimdiden yorum yazan kişilere çok teşekkür ediyorum.