Mesajı Okuyun
Old 23-07-2010, 10:31   #1
Mağdur evlat..

Varsayılan Aile içi şiddet, çocukların eğitim giderleri ve annenin ortak gözüktüğü işyeri?

Merhaba, ben 24 yaşında genç bir kızım.. 2kız ve 1erkek kardeşim var en küçüğümüz erkek olan ve 9 yaşında, diğerleri reşit.. Evde babamızdan kaynaklanan aşırı derecede huzursuzluğumuz var.. şuanda ben ünv yaz tatilinde evdeyim ancak senelerdir hiçbir yaz tatilini yapamıyoruz, her zaman huzursuz bir evle karşılaşıyoruz. Babam çok mükemmelliyetçi birisi ve hata kabul etmiyor, aynı zamanda kibirli gururlu ve kinci.. Anneme ve bize güvenmiyor çevresine bizden şikayetçi olduğu noktaları hep anlatıyor insanların yanında bizi azarlıyor, ne yaparsak yapalım beğenmiyor, tatmin olmuyor.. bu yüzden akrabalarımız da bizi küçümsüyor.. anneme karşı bırakın sevgiyi hiç insanlık için saygısı yok, onu hor görüyor azarlıyor, her işini emrediyor zorla yaptırıyor, küfredip aşağılıyor, gözümüzün önünde yapıyor herşeyi, ve önceden hepimize uyguladığı şiddeti şimdi de gerçekleştirmek istiyor.. Ne yapsak yaranamıyoruz en ufacık bir kusurda başlıyor avazı çıktığı kadar gürlemeye! Yeter artık geçen gün ben evde cinnet geçirdim, krize girdim bundan 2sene önce de girmiştim, Onu sevdiğimize de inanmıyor, ben cinnet geçirdim diye ben, babama karşı çıkmış, trip atmış oluyormuşum babama göre, halbuki babaya olan açlığımdan kaynaklanan bir feryattı o artık.. Babalığı eğitimimiz için para vermek ve her dediğini de harfiyen yaptırmak olarak görüyor.. Artık dayanmak çok zor çok ağır psikolojik baskı yapıyor, hayattaki kendi seçimlerimizi sürekli kısıtlıyor, bu evin çatısı altındayken benim dediğimin dışına çıkamazsınız diyor.. Tehditlerle iş yaptırıyor bize, annemi anneannemlerle çok çok nadir görüştürüyor, hayatımız tamamen onun kontrolü altında ben kendi yolumu çizemiyorum hiçbirimiz çizemiyoruz.. Hepimizin psikolojisi bozuk, geçen gün de en küçük kardeşimize bağırarak evden çıktı, küçücük çocuğa "akşama kadar dersini ezberlemezsen gözünün önünde anneni öldürene kadar döverim" dedi gitti!! Annem şimdi boşanmak istiyor ancak babam muhtemelen psikolojik hasta, sağı solu belli olmaz seviyesinde ve problem çıkması büyük muhtemel.. Babamın iş yerinde, ortak adı olarak annemin de ismi var ancak annemin tabi iş yeriyle alakalı bir bilgisi yok, herhangi bire geliri de yok oradan, sadece babamın işini kolaylaştırması için ortak olarak gözüküyor.. madem ismi geçiyor, annem boşanma için avukat tutmak istediğinde bunun ücretini iş yerinde ismi gözüktüğü için şirketten talep edebilirmi? Ve sonrasında nafaka bağlanmasına engel olur mu böyle ortak gözükmesi? Babamın üzerindeki borcu annem boşanmaya cüret ettiği(!) için kininden anneme yıkmak isterse gerçekleştirebilir mi, yaparsa bundan nasıl haberdar olabiliriz? tedbir için hangi aşamada ne yapmalıyız? Ben ve diğer kız kardeşim özel ünv de okuyoruz, masraflarımızı karşılamaya devam etmek zorundamıdır? bizim velayet durumumuz da var mı yoksa istediğimizin yanında kalma hakkına sahip miyiz?? Ayrıca 9 yaşındaki kardeşimin velayeti kimde olacak? annem çalışmadığı için, baskıcı ve yeri geldiğinde şiddet uygulayan biri olmasına rağmen babama verirler mi? Bunlar aklımızdaki temel sorular.. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler..