Mesajı Okuyun
Old 21-03-2009, 15:40   #1
avşar

Varsayılan çek sorumluluk bedeli

iyi günler.
Ben kayseri de stajyer avukatım. bu aralar bankaların çek kanunu 10. maddeye göre ödemeleri gereken yasal yükümlülük bedelinin tahsili için uğraşıyorum. Genelde bankalardan bu yükümlülük bedeli talep edilmiyor ve bu durumda bankaların işine geliyor açıkçası. talep edildiği zamanda bankalar ödemede bulunmamak için türlü bahaneler uyduruyor. bankaların ödememe nedenleri arasında en çok başımı ağrıtan konu çekin TK ya göre arkasında 711/3 talimatının olması.Bankalar bedelin ödenmesi için karşılıksız kaşesinin vurulması gerektiğini söylüyor. bu durum kanunun amacına aykırı bir durum değilmi? sizce kanunun bu kadar dar yorumlqanması doğrumu? bu konuda yargıtay kararı da bulamıyorum. yardımlarınızı bekliyorum.

aynı şekilde bu sorumluluk bedelini müvekkil adına talep ediyoruz. fakat vekaletnamede çek sorumlulluk bedelinin tahsili şeklinde özel yetki yok ancak ahzu-kabza ibaresi var. bu ibare müvekkil adına tahsil için yeterli değilmi. bu konudada yardım ederseniz ve içtihat gönderirseniz çok memnun olurum

TEŞEKKÜRLER.......