Mesajı Okuyun
Old 01-01-2008, 19:19   #18
cevatkazma

ne yazıkki üzülerek, birazda düşünerek belirtmek gerekirki toplumumuzda avukatlara karşı önemli bir önyargı sözkonusudur, avukatların prestiji günümüzde önemli ölçüde azalmıştır ve azalmayada devam etmektedir, eski türk filmlerinde avukatların odasına girerek elini öpmeye çalışan insanlar vardı o derece saygı duyulan kişiler olarak görülürlerken günümüzde herhangi bir meslek sahibinden farkı olmayan kişiler olarak gösterilmektedirler. Bunun en önemli sebeplerinden biri yine biz avukatlarız bana göre saç sakal birbirine karışmış şekilde kravat takmadan duruşmaya giren, neyi nerde nasıl söyleyeceğini bilmeyenlere kadar, parayı mesleğin onuru ve saygınlığından daha yukarıda gören meslektaşlar olduğu sürece bu saygınlık gittikçe azalacaktır.Bu saygınlığın azalmasında en önemli pay yine bize ve mesleğin onurunu ve saygınlığını korumayan meslek ilke sorumluluklarına uymayan meslektaşlara yaptırım uygulamayan baronundur. bir diğer sebep de yargı sisteminin şuanki hali ve tabiki basın yayın organlarında yer alan avukat profili vardır, yinede bütün sorumlu bizleriz diye düşünüyorum,siz güven veren bi görüntü ve davranış içerisinde bulunmazsanız avukat budur işte dedirtmezseniz doğru söyleseniz dahi sizin söylediklerinize şüphe ile bakılır. Bu konu özellikle bizim ülkemizde böyledir. kim olduğunuzdan çok nasıl olduğunuz daha önem taşır.o sebeple öncellikle bu somut davranış ve tavırlardan başlanmalıdır değişmeye, ben genç bir avukat olarak hayatımda adliyeye hiç kravatsız gitmedim gitmeyeceğimde (en ufak işim olsa dahi), özel hayatımda üzerimde spor şeyler varken veya kötü göründüğümde çok gerekmedikçe avukat olduğumu söylemedim,herzaman temiz ve düzenli giyinmeye önem verdim, ama adliyelerde gördüğüm manzara her zaman beni üzmektedir. ben dosya bakmaya takım elbise ve kravatla geliyorum diğer meslektaşım, duruşmaya tişörtle geliyor, bir diğeri mini etekle geliyor, açık ayakkabıyla geliyor. onu öyle gören vatandaş avukata bak diyor ve bunu söylemesi hepimizde maloluyor, sonra bu tavır ve hareketler zaman geçtikçe insanların kafasında yerleşiyor ve bi avukat profili oluşuyor, insanlar güvenmemeye ,yaptığımız işi önemsememeye başlıyor, sonra avukat gitmek yerine şirketini muhasebecisine kurduyor, avukatını ayağına çağırıyor.