Mesajı Okuyun
Old 03-11-2007, 12:02   #27
SNOW

Alıntı:
Bence olurdu ve Atatürk günümüzde yaşasaydı, kanımca Türk Hukuk Kurumu'nun dil gelişimine paralel bir gelişmeyle, 'ilim' yerine 'bilim' kelimesini kullanırdı. 1927 yılında ilk yayınlandığında Arapça harflerle yayınlanan Nutuk şimdiye kadar birkaç sefer günün Türkçe'sine ayarlanmıştır. Atatürk'ün yazdıklarından 'Ya istiklal, ya ölüm' ve ilim konusundaki vecize benzer bazı veciz sözler ve 'Gençliğe Hitabe' dışında kalan birçok metin günümüz Türkçe'sine adapte edilmiştir. Atatürk'ün dili Osmanlıca'dan Türkçe'ye giden bir değişiklik içindedir.

Üstteki paragraf sayın Gemiciden alıntıdır.

Bu yazıyı ilim ile bilim başlıklı alanda yazmıştım burayla da alakalı olduğunu düşündüğümden buraya da biraz değiştirerek taşıdım.

Bu başlık altında ve THS deki hukuk bilim midir? başlığı altında yaptığımız tartışmalar sonucu geldiğimiz noktada dil konusunda ve bilim kavramı ve tabiki ilim kavramı konusunda farklı düşündüğümüzü görüyorum.
Dil zenginliği nedir ve nasıl olur acaba??? hiçbir dilin diğerinden etkilenmemesi düşünülemez. her dil az çok başka dillerden etkilenmiştir. İngilizcede ve yine Almancada başka dillerden gelen birçok kelimeyi bilirsiniz. Bu bir zenginliktir diye düşünüyorum.
İngilizlerin veya Almanların dilimizi öz İngilizceleştirelim veya öz Almancalaştıralım çabaları var mı acaba???
Türkçeleştirme adına yapılan işlerin hemen ekseriyeti itibariyle zorlama olduğu kanaatindeyim. Zamanında edindiğim bir sözlükte bulunan türkçeleştirilmiş sözcüklerin çok zorlama ve komik olduğunu gördüm. Dilde yabancı kelimeyi tamamen karşılayan bir kelime vardır o durum başka. O zaman yabancı kelimeyi kullanmak gereksiz ve Türkçeyi yabancılaştırma olur.
İlim ile Bilim arasında fark vardır. Şimdilerde bu farkı yok etmeye çalışsalarda.
İlim kelimesi Arapçada ve osmanlıca'da çok geniş anlamda bir kelimedir. Onaltıncı yüzyılda Taşköprülüzade Mehmed'in Mevzuatü'l Ülum adlı kitabında üçyüzden fazla ilimden söz edilir.Bunlar arasında mesela ikinci cildin başında Meharicü'l Huruf ve İlmil Vukuf, Yani Arap alfabesindeki harflerin doğru telaffuz şekilleri ve Kur'an okurken nerelerde ne kadar durulacağı bilgileri ayrı ayrı ilimler olarak zikredilmiştir. Bunlar bilim mi sizce?
Arapçada İlim, Bilim ile bilginin ikisinide kapsar. Allahım ilmimi artır diye dua eder müslümanlar. Bunun yerine allahım bilmimi artır derse çok komik durur. çünkü anlam farkı vardır. Bu duada allahım bilgimi, görgümü, akıl gücümü, mantık gücümü, anlama kapasitemi artır demek istemekteler. Bilim kavramını kullanınca bu dilekleri karşılar mı??? Böyle yaparsak her bilgiyi Bilim yapmış oluruz...
bilim fen bilimleri ve sosyal bilimler şeklinde kabaca iki alt başlığa ayrılabilir. Hiç kimse fizik veya tıp ile sosyoloji veya psikolojiyi aynı kefeye koyamaz. Fizik ve tıbbın verilerini yöntemleri ile daha sağlam ve kesin bulduklarını biliriz. O halde sosyal bilim dediğimiz belli dereceye kadar deney dahi yapılabilen psikoloji ilmini dahi fizik ve tıp vb. bilimlerle aynı kefeye koyamayız. Hukukun ise sosyal bilim dahi olmadığı gerçektir. Hal böyle iken,
Hiç kimse hukuk kurallarının fizik kuralları kadar sağlam, Doğrulanabilir verilere sahip olduğunu iddia edemez. Öyle ise bu iki tür arasında kavramsal olarak da bir fark oluşmalı ikisine de bilim diyebilir miyiz??? Bilim olmaması hukukun değerini düşürmez, Hukuku bilim olarak görmek isteyenlerin, sanki hukuk bilim olursa daha değerli olur düşüncesine aldandıkları kanaatindeyim.
İlim ve bilim üzerine,
Fakülte ve üniversite farklı kavramlardır. Üniversite fakültelerden oluşur, Üniversite kelimesinin yerine fakülte kelimesini kullanmak ve üniversite kelimesini ortandan kaldırmak ne kadar yanlış ise bana göre ilim yerine bilimi geçirmekte o kadar yanlıştır çünkü bunlar farklı kelimelerdir. Bu bize dildeki zenginliği kaybettirir.
Arapçada ilim: Bilgi, Bilim, Mantık vb. istisnasız tüm bilgileri kapsamına alır. Arapların ledünni ilim dedikleri bir bilgi türü var. Onlara göre bu bilgi dünyada elde edilemez, o bilgiyi allah bazı insanlara bahşeder. Eğer ilime bilim dersek bu bilgiye de bilim demek zorunda kalcağınızı unutmayın. Bu bilgiye sahip olan kişiye de bilim adamı deriz artık...
Bazı hurafecilerin Gizli İlim dedikleri ve bu konuda çıkardıkları kitapları var. Bu kitaplarda büyü, sihir, cin vb. konulardan bahsederler. Eğer ilime Bilim dersek bu saçmalıklara da bilim derler ve keto ile memiş de bilim adamı olur artık...
Son olarak:
Ulu Önder'in de Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir cümlesindeki fen sözcüğü, ilim üniversitesinde bilim fakültesinin özellikle önemli olduğunu vurguladığı açıktır...
Saygılar...