Mesajı Okuyun
Old 05-05-2015, 12:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Öncelikle, hakaret, tehdit suçlarına karşı Cumhuriyet Başsavcılığı'Na suç duyurusunda bulununuz. İfadenizi bir avukat eşliğinde vermek istediğinizi belirtiniz. Savcılık Barodan bir müdafii tayinini isteyecektir. Tüm delillerinizi, tanıklarınızı dilekçenizde, ifadenizde bildiriniz.

Bu şekilde aynı zamanda işvereniniz olan kişilerin, ceza almasını sağlayabilirsiniz. SSK sız işçi çalıştırmak da suçtur.

Siz olayları anlatın savcılık gerekli suç nitelendirmelerini ve soruşturmayı yapacaktır. Müdafiiniz de sizi yönlendirir.

Sonrasında, işçilik alacaklarınız için dava açabilirsiniz. Eşinizin SSK lı olması baronun size avukat atanmasına engel değildir. Olumsuz sonuç halinde itiraz hakkınız vardır.

İlgili Yönetmelik Maddesi aşağıdadır.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ADLİ YARDIM YÖNETMELİĞİ

Adli Yardım İstemi

Madde 5 — Adli yardım istemi, hizmetin görüleceği yer adli yardım bürosuna ve temsilciliklerine yapılır. Başvurularda, adli yardım başvuru formu doldurulur ve adli yardım esas defterine kaydedilir.

Adli yardım bürosu ve temsilcilikleri, istem sahibinden gerekli bilgi ve belgeleri ister, istemin haklılığı konusunda uygun bulacağı araştırmayı yapar, gerektiğinde karar verir. Bu araştırmada, kamu ve özel kurum ve kuruluşları, adli yardım bürosuna ve temsilciliklerine yardımcı olurlar.

Adli yardım isteminin reddi halinde istemde bulunan; tebliğden itibaren on gün içinde yazılı veya sözlü olarak baro başkanına başvurabilir. Baro başkanı yedi gün içinde karar verir, bu karar kesindir. Süresinde karar verilmediği taktirde talep ret edilmiş sayılır.

Ayrıca süre geçmişse dahi, haklı sebeplerinizle (geliri olmamak, üzerine kayıtlı mal varılğı olmamak, avukatlık ücretini karşılayacak yeterli geliri olmamak, ailenin geçimini zor temin etmek vs..) yeniden başvuruda bulunabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılar.