Mesajı Okuyun
Old 29-12-2007, 15:19   #147
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Özcan,
"Eşcinselle gezen ondan etkilenir" iddianız örnek veremediğiniz için havada kalmaktadır. Bilimsel herhangi bir desteği olmayan bu iddianız, bu konudaki önyargılarınızın ifadesidir.
Atasözlerinin bu konuda kanıt olması şöyle dursun, hepsi doğru bile değildir; hatta birbiri ile çelişen ya da kötü atasözleri vardır.
Birbiri ile çelişen atasözlerine örnek:
"Söz gümüşse, sükut altındır." ile "Sükut ikrardan gelir."
"İti an, çomağı hazırla." ile "İyi adam lafının üstüne gelir."
"Damlaya damlaya göl olur." ile "Taşıma suyla değirmen dönmez."
"Fazla mal göz çıkarmaz." ile "Azıcık aşım, ağrısız başım."
"Kervan yolda düzelir." ile "Balık baştan kokar."
Kötü atasözlerine örnekler:
"Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar." (O zaman doğru söylemeyelim, öyle mi?)
"Öfke baldan tatlıdır." (Öfkelenelim o zaman, öyle mi?)
"İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur." (Kişisel gelişim diye bir şey yok, öyle mi?)
"İş olacağına varır." (O zaman tedbirli olmaya gerek yok, öyle mi?)
"Üzümünü ye, bağını sorma." (Çıkarcı olalım, öyle mi?)
"Her koyun kendi bacağından asılır." (O derece bencil olalım, öyle mi?)
"Bana dokunmayan yılan bin yaşasın." (Bu bile doğru, öyle mi?)
"Devlet malı deniz, yemeyen domuz." ("Bütün atasözleri doğrudur", mu demiştiniz?)
Ayrıca yukarıda yazdığım ve yanıt vermemeyi yeğlediğiniz düşüncelerimi tekrar ediyorum.
Alıntı:
Anlaşmanın, tartışmanın ön koşulu, ortak bir kavramlar düzlemidir.

Ne yazık ki bu tartışmaya katılanların tümü kavramları aynı anlamda kullanamıyorlar. Eşcinsellik, ahlak, dernek, hukuk... gibi kavramlar aynı anlamda kullanılmadıkça sonuç almak olanaksız. "Eşcinsellik sapkınlıktır" dendikten sonra bu önyargıyı yıkamazsınız. Köklü nedenleri var çünkü bu önyargıların.

Eşcinsellerin dernek kurmasının ahlaka aykırı olduğunu söyleyebilecek bir tek hukukçu bile olmamalı oysa. Hukuk normu izin aramazken, düpedüz yasak konmasını istemek bir hukukçunun görüşü olmamalı. Eşcinsellerin, derneklerin değil, olsa olsa insan davranışlarının ahlaka aykırı olabileceği, ahlak kavramının tanımı gereği olduğu halde, yukarıda yazanları okuduğunuzda ahlakın "benim düşündüğüm gibi düşünenleri, benim davrandığım gibi davrananları" kapsayan bir kalıp olduğunun sanıldığı sonucuna varıyoruz. "Normal"in ne olduğu bile belli değilken, eşcinselliğin normal olup olmadığı soruluyor. Daha önce bir başkasının sorduğu demagojik soruya yanıt vermediğim gibi buna da vermeyeceğim.

Unutmayınız ki bir zamanlar cadı diye yakılan insanların hiçbiri cadı değildi ve bir toplumu bazılarını toplama kamplarında yakma noktasına vardıran gelişmeler de yalnızca saçma bir "ben ve öteki" ayrımından kaynaklanıyordu.