Mesajı Okuyun
Old 29-12-2007, 10:44   #135
fırat murat

Varsayılan Mustafa Ozcan'a yanit

Avukatligin serbest meslek olmasi bir yana ayni zamanda hukukcu olmayida gerektirir ve aslolan HUKUKCU olabilmektir. Dusunce ve dusunceyi ifade etme ozgurlugunu her zaman desteklerim,insanlarin dusuncelerini ifade etmelerinden tarafim ama bu ifade edis tarzi hakaret vb. durumlari icermemelidir. Bunun hukuki ve cezai durumunu izah etmeye gerek yok.
Hic bir escinsel babasina yada yakin aile fertlerinden birisine ben escinselim demez,diyemezde. Ailesinin bu durumu (sosyolojşk ve psikolojik olarak) kaldiramayabilirler,cunku aldiklari egitim bu kadarina musaade ediyordur.
Uzum uzume baka baka kararir vb atasozleri sonradan edinilen durumlar icindir. Yoksa cşnsel egilim icin gecerli degildir. Gerekli dokuman icin Nesrin Yetkin,Sahika Yuksel gibi insanlarin konu ile ilgili yazilarini okumasini acilen oneriyorum. İnsan anne karninda dogdugunda hirsiz olarak dogmaz zamanla sartlara bagli olarak hirsiz olunabilir. Escinsellik anne karninda dogumu ile baslayan bir surectir. Aile ici egitim ve davranislar sadece durumu kolaylastirir yada zorlastirir ama kesinlikle etken degildir. Mustafa Ozcan haklidir,ulkemizde insanlar basin yayindan cok siddetli bir bicimde etkilenmektidirler. Tipki Danistay saldirisindaki avukatin yaptigi gibi,Hran Dink'i olduren katil gibi,Malatyadaki olaydaki cani katiiler gibi,yukselen irkci militarizm gibi. Neyin ne oldugunu anlatmaya gerek yok aslinda ama herkes kendi cephesinden olaya yaklasmaktadir.
Escinsellerin orgutlenmesi ile ilgili olarak da yasal anlamda hicbir engel bulunmamaktadir,tek engel idarecilerin muhafazakar ahlak anlayislaridir. Yasalar toplumlarin her zaman gerisinde olduklari icin sure icinde degistirilir,kaldirilir. Yasalar topluma ayak uydurmalidir yoksa gedikler olusabilmekte ve varolan yasalar magruriyet dogurabilmektedir.