Mesajı Okuyun
Old 19-01-2009, 16:45   #1
Referendaire

İnceleme Tam yargı davalarında BK 105'e göre munzam zarar istenebilir mi

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Uzun süren bir tam yargı davası sonucunda idare maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum ediliyor ve karar derecattan geçerek kesinleşiyor (yargılama süresi yaklaşık 15 yıl, 1992 -2007). Ancak ülkedeki malum enflasyon nedeniyle (özellikle 1990 – 2000 yılları arasında) ve hakimin taleple bağlı olmasından kaynaklanan sebeplerle istenilen tazminat pula dönüyor.
Adli yargıda BK 105’e göre munzam zarar davası açma imkanı bazı konularda mümkün. Ancak bildiğim kadarıyla adli yargıda da olsa Yargıtay enflasyona bağlı olguları munzam zarar açısından bir ispat aracı olarak görmüyor.
Hukuk bilgilerimi şöyle bir yokladığımda idari yargıda BK 105’e göre bu tür bir davanın açılıp açılamayacağı konusunda tereddüte düştüm. Kanım açılamayacağı yönünde.
Özellikle idari yargıda müddeabihin artırılamaması ve ek dava açma imkansızlıklarını da (ki bu durum Danıştay kararları ile sabit) dikkate alarak sorumu soruyorum :

1. Sizce tam yargı davalarında idare hukuku bakımından yukarıda anlattığım paranın pul olmasını telafi edebilecek bir yol var mı ?

2. BK 105 idari yargıda, özellikle tam yargı davalarında işleyebilecek bir yol mudur ?

Cevap vermek isteyen meslektaşlarımın içtihat ve karar eklemelerini özellikle rica ediyorum.

Saygılarımla.