Mesajı Okuyun
Old 11-07-2013, 16:39   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Nafakayı yatırmadı için önce icra mahkemesine açıldı. fakat o avukatı aracılıyla borcu yoktur diye yazı yazmışlar. bende itiraz ettim. itirazın iptali diye aile mahkemesinde görülecek. bende şaşırdım ama aile mahkemesinde görülmesinin sebebi itiraz ettiğimden dolayımı acaba?uyaptan baktığımda dosya türü itirazın iptali,dosya durumu tensip zaptı hazırlandı yazıyor? bu saat değiiklikleri için belli bir süre varmı hemen başvuruda bulunup saat yada tarih değişebilirmi?

Sayın Konuk,

Biz cevap yazarken, sizin yazdıklarınızı anladığımız şekilde yanıtlıyoruz. İlk mesajınızda
Alıntı:
nafakayı ödemediği için açmış olduğum
dediğiniz için ben "nafaka ödememekten dolayı" açılacak davanın icra ceza mahkemesine açılacağını yazdım.

Son mesajınızda da yine "nafakayı yatırmadığı için icra mahkemesine açıldı" diyorsunuz. Ama son mesajınızda
Alıntı:
avukatı aracılıyla borcu yoktur diye yazı yazmışlar
dedikten sonra "itirazın iptali davası aile mahkemesinde açıldı" diyorsunuz. Bence kavramları birbirine karıştırmışsınız. İşte tam da bu gibi durumlar için KAHDEM'in sürekli olarak yaptığı çağrıyı tekrar etmek gerekir.

Hak kaybına uğramamak için, mutlaka bir avukattan yüzyüze konuşarak destek alınız. Burada biz sorudan anladığımız şekilde cevap verebiliyoruz. O yüzden de yanlış anlaşılmalar olabilir.

Şimdi yine sorudan anladığım kadarıyla genel açıklamalar yapayım. Anladığım kadarıyla boşanma davası devam ederken, "ara karar "ile tedbir nafakasına hükmolunmuş. Siz de bu ara kararı icra müdürlüğü(mahkeme değil) marifetiyle "ilamsız takip" yapmışsınız. İlamsız takip yaptığınız için, borçlunun itirazı üzerine takip durmuş. Bu durumda takip alacaklısının iki seçimlik hakkı bulunmaktadır.

1- Aile mahkemesine müracaat ile İİK 67 inci madde gereğince "itirazın iptali" davası açmak.

2- Ya da icra mahkemesine müracaat ile İİK 68 inci madde gereğince "itirazın kaldırılması" davası açmak.

Avukatlar genellikle ikinci yolu tercih ederler.Çünkü icra mahkemesi dar yetkili mahkeme olup, seri yargılama usulü uygulanır. Kısaca dava daha erken biter. Özetle, yaptığınız yanlış değil ama seçiminiz yanlış olmuş.