Mesajı Okuyun
Old 11-10-2017, 16:55   #58
ersintoker

Varsayılan Küsmek sevmektir

“(*)Küsmek dürüstlüktür” demiş Nazım usta, yani yüze gülmek değildir, diyeceğini karşındakinden saklayıp ya da onu başkalarına faş edip arkasından konuşmak değildir, bu yüzden “yalansız”dır, “çocukçadır” yani henüz sana karşı yalanlar uydurmayı aklına getirmemiştir bile,,, kırılmıştır sadece ve bu kırılışını yağmur sağanağı altında kalmış bir dal gül gibi yüzünü soldurarak sunmaktır,,, sunmaktır yani kendini açmaktır, küskün olsa da ondan fazlasını reva görmek istemez ki…

“Kızdım ama hâlâ buradayımdır, gitmiyorumdur, gidemiyorumdur” demektir küsmek,,, gidememektir yani,,, zaten gidecek olan niye küssün ki,,, çünkü “vazgeçememektir”,,, yabancı değildir bu haller, uzaklarda değildir, yanıbaşlarımızdadır, duvarın hemen arkasındadır, bir sokak ötededir, işyerinde sen çalışmalara dalıp gitmişken aklının başköşesindedir,,, ama esası yanıbaşındadır, dizinin dibindedir, yatağının öteki köşesinde sırtını dönmüş gibi yapmaktadır,,, “Küsmek nazlanmaktır, yakın bulmaktır, benim için değerlisin” demektir çünkü, yoksa niye küssün sana değil mi, hele bir bak da gör beni demektir,,, ilk andaki gibi hani gözlerinin içine ilk baktığın gibi hiçbir şarabın yetemeyeceği kadar başın dönüverdiğinde olduğu gibi,,, gülkurusu renkler içinde yani,,, seviyorum hâlâ seni demenin insanca şiire dökülmüş bir halidir küsmek işte,,, anla!

(*)Küsmek Nedir Bilir misin? /Nazım Hikmet