Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 16-03-2010, 14:12   #46
Gemici

Alıntı:
Yazan avseher
Konu "kürtaj kadının hakkımıdır" sorusundan sapıp "tecavüz sonrası çocuk yaşatılmalı mı kütraj olunup öldürülmelimidir" sorusuna yönelmiştir. Konunun özüne dönülmelidir diye düşünüyorum. Acaba istatistik yapılsa kaç kürtaj vakıası tecavüz sonrası olan bebeğin hayatının sonlandırılması ile olmaktadır.?

Ayrıca bebek değil embriyodur görüşü savunulmuş.
Bir anne bebeğini en erken 4 yada 5 haftalıkta anlayabiliyor. Ve 5. haftada bebeğin kalp atışları duyulabiliyor. Bir arkadaşım 10 günlük bebeğin kalp atışlarını dinlediğinden bahsetmişti doğruluğunu bilmemekle 5 5 haftalık bebeğin kalp atışlarını duymaktayımdır. Kanunen 4 aylık olana kadar kürtaj hakkı varsa sizce kürtaj olunduğunda ; kolları, elleri oluşan kalp atışları duyulan size muhtaç bir canlının hayat bağlarını koparıp bebeği parçalamak sizce ne derece cinayet değildir sorarım. Bu konu insanın kendisini düşünmemesi gerektiği kadar hassas bir konu olup size hayat bağları ile bağlı bir canlının hayat bağlarının koparılması düşünülmemeli bile diye düşünüyorum.,

Büyük konuşmak istemiyorum ama sağlık konusu dışıdna kürtaja kesinlikle istisnasız hayır diyorum !!

Sayın avseher,
Tartışılan konunun başlığı:
KÜRTAJ, kadın için bir hak mı; yoksa bebeğin yaşama hakkını elinden almak mı?
Konuyu 'annenin çocuğu aldırma hakkı ve çocuğun yaşama hakkı' temelinde tartıştığınız zaman, hamileliğin nasıl ve hangi koşullar altında gerçekleştiği ve annenin hangi koşullar altında ve çocuğu nasıl aldırdığı geri plana düşer, çünkü olay 'hak'lar bazında tartışılıyor.
1. Annenin çocuğu aldırma hakkı
2. Çocuğun yaşama hakkı

1. Aslına bakarsanız 'Kürtaj kadın için bir hak mı' sorusunun sorulmaması gerekir.O nun yerine 'kadını kürtaja evet dedirtecek haklı nedenler var mı' sorusunun sorulması gerekir. Çoğu ülkelerin yasaları bu soruya belirli durumlarda, benim görüşüme göre haklı olarak, evet diyor.
2. Yaşama hakkı üzerinde duralım:
Yaşamak sadece insanın değil, diğer tüm canlıların da hakkıdır. Milyonlarcasını öldürüp midemize attığımız hayvanları bırakıp insanlara dönelim isterseniz. Tecavüzün sonucunda doğacak olan çocuk ta bir çocuktur. Haklar üzerinde konuştuğunuz zaman bu şekilde ana rahmine düşen bir çocuğun da yaşam hakkını düşünmek zorundasınız. Bunu düşündüğünüzde o çocuğu dünyaya getirecek olan annenin de ruh halini ve çocuk doğduktan sonra annenin o çocukla nasıl bir ilişki içinde olabileceğini de düşünmek zorundasınız. Kısaca belirtmek gerekirse, soru saptırılmamıştır, benim görüşüme göre. Eğer siz saptırıldığı görüşünde iseniz, gerekçeleriniz belirtmeniz gerekir. Ayrıca burada istatistikler üzerinde değil, haklar üzerinde tartışıyoruz. Bir hakkın istatistiki olarak kaç sefer ihlal edildiği veya hiç ihlal edilmediği konusu o hakkı hak olmaktan çıkarmaz.

Bir de diyorsunuz ki: Ayrıca bebek değil embriyodur görüşü savunulmuş.
Açıklama: ben herhangi bir şey savunmuyorum, sadece tıp terimlerini kullanıyorum. Buradaki bazı katılımcıların herhangi bir ayırım yapmadan her gelişme safhasına 'bebek' veya 'çocuk' demelerine karşılık tıp belirli safhaları belirli adlarla ayrıntılı olarak tanımlıyor.

Hukuk bir kavramlar bilimidir. Bu kavramlar biliminin bir temsilcisi olan hukukçu kullandığı kavramları yerinde kullanmak zorundadır. Bu kavramlar hukuk biliminin bulduğu ve ortaya attığı kavramlar olmasalar bile. Embriyo, fötus, çocuk gibi kavramlar öncelikle tıp biliminin kullandığı kavramlardır, benim savunduğum herhangi bir görüş değil. Merak ediyorsanız alttaki linke bakabilirsiniz.

On günlük bebeğinin kalp atışlarını duyan arkadaşınızın bir tabiat harikası olması gerekir, çünkü tıp kalp sesinin, ancak gelişen teknoloji ile, 6-7 haftalardan itibaren duyulabileceğini belirtiyor.

Çocuk aldırmaya karşı olabilirsiniz, kendi bileceğiniz iş, sizden ricam bir hukuk sitesinde tartışırken, sizin gibi düşünmeyenlerin düşüncelerine saygı göstermeniz ve diğerlerini militanca bir görüşle 'bir canlının hayat bağlarını koparıp bebeği parçalamak sizce ne derece cinayet değildir sorarım' şeklindeki ifadelerle cinayetle suçlamamanız.

http://www.cocukgelisim.com/anarahmi.htm

Saygılarımla