Mesajı Okuyun
Old 24-12-2013, 15:22   #6
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Aslında sakatlık çelişik kararlardan kaynaklanıyor. Aşağıda verdiğim linkteki 3 nolu mesajda verilen karar çoğunlukla kabul edilmektedir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=69010

Bu kararlarda, yeni alt işverenin önceki alt işveren işçileri çalıştırmak zorunda olmadığından bahsediliyor.

Benzer çok karar okudum.

Şöyle düşünüyorum, yeni işveren, işçiyi çalıştırmak için muvaffakiyet veya yeni bir sözleşme tarzı bir belge alması gerekir, işçi bunu imzalamaması ve işe gitmemesi durumunda, yeni işverenin çağrı kağıdı ya da devamsızlık tutanağı düzenleyemeyeceğini düşünüyorum, zira henüz yeni işverenin işçisi olmamıştır...

Bu noktada, önce ki alt işverenin eylemli fesih yaptığını iddia etmek haksız olmayacaktır...

Kararın neresinde bahsediliyor çalıştırmak zorunda olmadığından?

Benim dikkatimi çeken, uygulamada çok rastlanan, sizin olayınıza da uyan kısım şu değil mi?
Alıntı:
Alt işverenlerin değişmesi en yaygın biçimde, süresi sona eren alt işverenin işyerinden ayrılması ve işçilerin yeni alt işverene nezdinde çalışmaya devam etmeleri şeklinde gerçekleşmektedir. Bu eylemli durumunun işyeri devri niteliğinde olup olmadığının tespiti ile hukuki sonuçlarının belirlenmesi önemlidir. Beklenen süreç, süresi sona eren alt işverenin işyerinden ayrılması anında işçilerini de beraberinde başka işyerlerine götürme şeklinde gerçekleşmesidir. Bunun tersine alt işveren işçilerinin, alt işverenin işyerinden ayrılmasına rağmen yeni alt işveren yanında aynı şekilde çalışmayı sürdürmeleri, alt işverenler arasında 4857 sayılı İş Kanununun 6. maddesi anlamında bir işyeri devrinin kabulünü gerektirir. Devralan işverenin devam eden hizmet akitlerini devraldığı 4857 sayılı İş Kanununun 6. maddesinde açıklanmıştır.

Temizlik Hizmetleri Alım sözleşmesi kapsamında aynı işyerinde önceki alt işverene bağlı olarak çalışan davacı ve arkadaşlarının devirden önce iş sözleşmeleri feshedilmemiş ya da önceki alt işverence başka bir işyerinde çalışmaları için davet edilmemişlerdir. İşçilerin tamamı aynı koşullarda ara vermeden yeni alt işverene bağlı olarak çalışmalarına devam ettikleri de göz önünde bulup.durulduğunda alt işverenler arasında işyeri devri olduğunun kabulü gerekir. İşyeri devri ile birlikte devir tarihi itibariyle mevcut olan iş sözleşmeleri de yeni alt işverene geçmiştir. Davacı ve arkadaşları yeni alt işverene bağlı olarak 1, 5 gün çalıştıktan sonra iş sözleşmeleri davalı şirketçe yazılı bir fesih bildirimi olmadan feshedilmiştir. Bu durumda davalı şirketle davacı işçi arasında iş sözleşmesinin bulunmadığını söylemek mümkün görülmemektedir.