Mesajı Okuyun
Old 06-08-2010, 11:03   #3
AV.SEDAT

Sözleşmede kararlaştırılandan fazla yakıyor derken?? Araç fabrika tüketim verilerine göre mi fazla yakıyor? Yoksa bununla ilgili (sanmıyorum ama) ayrı bir sözleşme mi var?

Öncelikle fabrika tüketim verileri, kafadan yazılan rakamlar olmayıp EEC-99-100/EC standartlarına göre belirlenip ilan edilir. Buna Göre:

Şehir içi: Laboratuvar ortamında soğuktan çalıştırılmış motor ile 4km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 50km/s ve ortalama 19km/s hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerlerdir.

Şehir Dışı: Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değşsken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir.

Ortalama: Şehir içi ve Şehir dışı testlerinin kat edilen mesafe ölçüsüyle ağırlıklı ortalamasi alinarak hesaplanmaktadir.

(kyn: Ford-Otosan tüketim listeleri)

Bu şartlarda belirlenen rakamlar da kesin bir taahhüt anlamına gelmeyip, aracın yük ve aksesuar durumuna, hava sıcaklığına, yolun eğim-viraj-asfalt karakterine ve sürücünün sürüş alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yine de bütün bu sayılanlarla açıklanamayacak kadar ciddi bir tüketim farkı oluşuyorsa; öncelikle yetkili servise bu şikayetle başvurup, nasıl bir açıklama yapıyorlarsa bunu yazılı olarak elde edin; yan, aracı iş emriyle teslim edin, orada servise giriş nedeni yazsın; yapılan veya yapılmayan işlemleri de döküm olarak imzalı şekilde alın... Zaten siz işi bu şekilde yaptığınızda arkasından bir tüketici mahkemesi davası (müvekkilinizin tacir olmadığı aracın da ticari olmadığı ihtimalinde) geleceğini bildikleri için çözülebilecek bir problem var ise halledeceklerdir.

Olur da şirket bir sorun olduğunu kabul etmez ise, tüketim değerinin normal olduğunu iddia ederse (bu ihtimalde bu paragrafın kalanını geçiniz) veya sorun tekrarlanırsa aynı sebeple yeniden ve bir defa daha olmak üzere toplamda üç defa servise başvurun ve hepsinin iş emirlerini ve netice raporlarını alın. Bu arada üretici firmanın internet sitesinden o araca ait ilan edilen tüketim değerlerini ve yine o aracın basılı broşürünü edinin.

Bunları tamamladıktan sonra eğer araç binek ve müvekkiliniz aracı şahsına almışsa tüketici mahkemesine; araç ticari veya müvekkiliniz binek de olsa aracı işletmesine fatura ettirmiş ise Ticaret Mahkemesi'ne ayıplı maldan dolayı satıştan cayma ve bedel iadesi davanızı açın.

Bir önemli not; sonuncu servis ziyaretinden sonra, eğer ticaret davası açacaksanız, aracın satıcısına ve üretici/ithalatçısına araçtaki gizli ayıptan dolayı satıştan cayma iradenizi, aracın alınıp bedelinin ödenmesi talebinizi noter vasıtasıyla ihtar edin. Tüketici davası açacaksanız ihtarname öekmenize gerek yok.