Mesajı Okuyun
Old 22-07-2005, 01:52   #361
ege

bir yaşam..

kadın 24 yaşında ve tıp fakültesinden yeni mezun olmuş.
erkek 10 yaş kadar daha büyük ondan.. yaş meyve ihracatına bulaşmış ve artık zengin olmuş.

aşk zaman ve mekan dinlemez..

genel cerrahi sınavlarını kazanıyor genç kız ve aşık da oluyor o zamanlarda..
birlikte kocaman bir evde hem güzel günler var, hem de yaşama hazırlık..
azimli ve zeki bir genç kız.. genel cerrahi herkesin harcı değil. asistan oluyor..artık her ameliyatta aranılan bir asistan oluyor hemde..
yorgun..zaman zaman yorgunluktan şikayet ediyor.ama mutlu..
aynı zamanda özel bir hastane görev alıyor. İstanbulun en önemli cerrahlarının aranılan asistanı oluyor bir süre sonra..
yorgun..
ama mutlu..
işinde iyi çünkü ve de aşık deliler gibi..

bir gece yarısı sevgilisinin acı çeken sesiyle uyanıyor adam.
bir çeşit kramp ağrısı sanki, genç kadın kıvranıyor yatakta.
"beni hastaneye götürmelisin" diyor adama . ama benim hasteneme götürme, yakındaki şu hastaneye götür hemen.

adam şaşkın zaten. telaşla ve panikle sevdiğini kucaklayıp götürüyor..
yorgunluğa bağlı bir takım kramplar diyorlar.. bir kaç iğne yapılıyor, zaten genç kadın onları yönlendiriyor..
sakinleşiyor ve eve dönüyorlar..

aradan bir ay kadar geçmiyor.

bir gece yarısı çığlıklarla uyanıyor adam.. sevdiği bir yumak olmuş inanılmaz ağrılar çekiyor ve canhıraş bağıyor, ..kendini paralıyor..
ambulans çağrılıyor, ona sıkıca sarılıp acısını hissetmeye çalışarak ve onunla ağlayarak yine önceki hastaneye gidiyorlar..

acil serviste bir dizi tahlil.. ama o arada yatağa bağlanacak kadar yerlere atmakta kendini genç kadın...acı dayanılamaz..

sabah oluyor bir şekilde.. adam doktoru bekliyor.. genç kadın artık uyumuş.
doktor "sizinle özel görüşmek gerekiyor.." diyor. odasına gidiyorlar.

"nesi oluyorsunuz" diyor adama..

"hukuken değilse de eşiyim " diyor adam.

"o zaman iyi dinleyin "diyor doktor.

"eşiniz, ameliyathanede kullanılan narkoz ilacının bağımlısı..ameliyathane çalıştığı için bunu bulabilmesi sorun değil..ama bu ilaç ölümcül.. uzun ve kesin kararlı ama riskli bir tedavi süreci var.. ve hukuken eşi değil iseniz ailesini çağırmak zorundayız.. çünkü izin gerekli.."

belki de bir kanser türüyle karşılacağını düşünmekte olan adam, algılamıyor önce doktorun ne dediğini..
bir bağımlı..
ve kendisinin nasıl olup da farkedemediği bir bağımlılık bu.

sabah genç kadın sağlığına kavuşmuş kadar sakin uyanıyor.. Adam onunla konuşuyor. genç kadın akşamki yaşadıklarından sonra bunun farkedeilebileceğini düşünmüş durumda ama..
"evet" diyor
"çünkü başarılı olmalıyım ve yorulduğumda başarılı olamıyorum..bu ilaç bana tüm ağrılarımı unutturuyordu..."
ailesine haber verilmesi gerektiği ve tedavi süreci anlatıldığında şiddetle karşı çıkıyor genç kadın.. ve kendisinin tedaviye hazır olduğunu söylüyor.Amerikadan deri altına yerleştirilen bir plaka getirtiliyor.. ve üç ayı geçkin yoğun ama zorlu günler yaşanıyor.

tedavi sonuç verdiğine inanıldığında,doktor adamla konuşuyor.
"bundan sonra ilk eğilimi alkol olacaktır.. buna dikkat edin..Ve hastaneden ayrılmalı,çalışmamalı, elinin altında bulunmamalı." diyor.

o dönemlerde 2001 krizi başlıyor Türkiyede.. ve bir gemide yüklenen mal da bir şekilde telef oluyor.sigortası yarı bedelle yapıldığı için bir anda batışı yaşıyor adam..eve hacizler arabalarına yatlarına hacizler geliyor..

zorlu günlerin bu sağlık sorunuyla çatışmasından çok huzursuz olmakta adam.. herşeyini kaybederken sevdiğini gözlüyor sürekli.. o kalmalı..
bir gece yarısı evde koltuğun altında boş bir viski şişesi buluyor..çok huzursuz oluyor ama sözetmiyor sevdiğine.
bir seyahat sırasında, eve iki gün sonra dönebileceğini söyleyip,
ertesi gece yarısı geliyor..

manzara korkunç..

yerlerde boş şırıngalar..dumanaltı bir ortam..ve viski şişeleri dolu...genç kadın şaşkın ve suçlu bir yüzle koltukta yığılmış şekilde..

sabah olduğunda konuşuyorlar.tartışmalar büyüyor..adam bana söz vermiştin diyor, kadın bu acıya dayanamıyorum diyor..
hastaneye götürüyor adam.. kadın sürekli direniş halinde..
doktor bu kez ciddi bir şekilde ve en az 6 ay yatması gerektiğini söylüyor.. genç kadın hastaneye geldiğinde krizlere başlıyor.. adamla görüşmesini doktor yasaklıyor.. acılı günler başlıyor..
bir hafta sonra doktor, ailesinin imzası olmadan devam edilemiyeceğini söylüyor adama..
aile heber ediliyor anne ve baba geliyor memleketten..
kızlarıyla görüşüyorlar..
genç kadın kendisini hastaneye yatırdığı için çok kızgın adama..