Mesajı Okuyun
Old 08-06-2011, 10:49   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV.ARZU KILIÇ
öncelikle vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim... evet kesinlikle etik değil.. aynı zamanda adil de gelmiyor bana.. zira icradan asıl alacağı bizzat asil çekiyor vekalet ücretini ise vekil tahsil ediyor... bütün alacağı asil çekmiş olsa vekili hiç muhatap almazdık ... vekalet ücreti aslında vekilin uhdesinde..burda mahkeme vekalet ücreti ile birlikte tahsil ettiği icra vekalet ücreti de var tabi... diğer yandan, örneğin sebepsiz zenginleşmeye dayalı dava açacak olsam vekil tahsil ettiği için ona dava açmak gerekmez mi.. vekilin bu paranın kendi uhdesinde olmadığına dair bir itirazı yok.. asilde yüklü bir miktar parayı tahsil edip kayıplara karıştı ... etik olmayan bu durumun bir yasal dayanağı olması gerekir diye çabalıyorum ama

Bazı icra daireleri dosyaya yatan paranın tamamını alacaklı asil çekmek istediğinde ya bir şekilde engel olmaktalar ya da vekalet ücretini ayrık tutmaktalar. Bizzat şahit oldum. Yani olayınızdaki asil, paranın tamamını çekebilseydi karşı taraf vekili de mağdur olacaktı. Paranın kendi uhdesinde olduğunu kabul etmesinin size bir yararı yok. Yasal dayanak bulmanız ise zor.