Mesajı Okuyun
Old 16-03-2012, 09:57   #2
av.knel

[quote=Av.Ferit Barut]Sayın Meslektaşlarım,
Soru-1) Alınacak imza örneklerinden çekin müvekkilin eli ürünü olmadığı anlaşılacaktır. Bu durum beraat için yeterli midir? Beraat için güçlü bir delildir. Çekin düzenlenmesine (üzerinin doldurulmasında) hiçbir şekilde müvekkiliniz katılmamış ise imzada onun değil ise büyük ihtimal beraat gerçekleşecektir.
Soru-2) Müvekkil bir dönem X ile ticari faaliyette bulunmuş olup işbu çeki ve 3 ayrı ceki daha rızası dışında elinden çıkmıştır. Ancak bu konuda C.Başsavcılığı'na başvurmama sebebi ticari hayatının sekteye uğramamasıdır. Nasıl bir savunma yolu izleyebilirz? Çekler rızası dışında nasıl kaybolmuş; çalınmış, düşürmüş vss.. Bu çeklerden dolayı x kişi ile ya da diğer cirantalarla bir ticaretiniz olmadığını ortaya koymaya çalışın.
Soru-3) Müvekkil sabit ikamet sahibi olmasına ragmen neden hiçbir sorusturma aşamasında ifadeye cagrılmamıştır? Bu iddianamenin iade sebebi olabilir mi? Bu durum büyük bir eksiklik fakat bizim savcılarımızın maalesef her dosyasında bu çeşit eksiklikler var. Mahkemede savunma yapılarak eksiklik giderilecektir.
Soru-4) Müvekkil hakkında yakalama emri cıkarılarak veya ilk celsede tutuklama kararı cıkabilir mi? Ben bu güne kadar bu tür davalara çok baktım; ama yakalama ,(duruşmaya bir kerede olsa katılması grekiyor) ya da tutuklama kararına rastlamadım. Bu konuda rahat olun karar kesinleşmeden tutuklama çıkmaz.