Mesajı Okuyun
Old 01-04-2008, 15:43   #2
tuval2310

Yaptığım ufak çaplı bir araştırma sonucunda sorunuza cevap vermeye çalışacağım ;

Alıntı:

1-Orta derecede zeka geriliği vasi tayinini gerektirir mi?

Madde 405.- Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini göremeyen veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gereken ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokan her ergin kısıtlanır.

Yani akıl hastası ya da akıl zayıfı olmak kısıtlanmak için tek başına yeterli sebep değildir.
  • kendi işlerini yapmaktan aciz olmaları
  • korunmaları ve bakımları için sürekli yardıma muhtaç olmaları
  • başkalarının güvenliğini tehlikeye sokmaları gerekmektedir.
Bu sebeple orta derecede zeka geriliği bence kısıtlanmak için bir nedendir.

Alıntı:
2-hasta olan bu kardeş için müvekkil kardeş vasilik talebinde bulunabilir mi, ya da 75 yaşında olan hasta anneleri bu talepte bulunabilir mi?

Madde 414.- Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar. Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur.

Yani vesayet altına konulan kişinin eşine ve yakın akrabalarına öncelik hakkı tanımıştır.
Ancak , Mk 413'e göre vasilik görevi bu 'görevi yapabilecek yetenekte olan' bir 'ergin'e verilir.Erginlik şartlarını zaten hepimiz biliyoruz ancak 'görevi yapabilecek yetenekte olma' şartını hakim somut olayın ve kişilerin şartlarına göre , gerekirse araştırma yaparak karar verecektir.Yaş , zeka , sağlık ve beceri bakımından uygun kişiye bu görev verilmelidir.
Hal böyle olunca 75 yaşındaki annenin talebinin pek yerinde görüleceğini düşünmüyorum.Siz de belirtmişsiniz zaten müvekkiliniz olan bir kardeş bulunmakta.Sanki bu göreve bu kardeş anneden daha elverişli gibi.

Alıntı:

3-tüm murisler kat karşılığı daire sözleşmesini imzalayacakları için vasi ile kısıtlı arasında bir çıkar çatışmasının olduğu düşünülebilir mi, müvekkilin kardeşine vasi olması bu bakımdan sorun olabilir mi?

Bu konuda bir çıkar çatışması olduğunu ben pek düşünmüyorum ama tabi her olay kendi şartları çerçevesinde değerlendirilmelidir.

Saygılar