Mesajı Okuyun
Old 10-10-2002, 21:55   #5
Admin

Alıntı:
Özürlü bir cevap: Bilindiği gibi Anayasa mahkemesinin kararları ileriye etkilidir. Makable şamil değildir..

Evet Yargıtay'ın hukuki gerekçesi de buydu. Yoksa "kılıfı" mı demeliydim? Ancak bu maddeyi böyle bir olayda bu şekilde yorumlayan bir tane Anayasa Hukuku kitabı yok. Zaten kitaba gerek de yok, akla mantığa sığmıyor.

Gelin bir hayal kuralım:
Meclis 10.10.2002 tarihinde bir kanun çıkartıyor ve diyor ki:
"11.10.2002 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm menkul ve gayrımenkul mal varlıkları Türk Hukuk Sitesi Yöneticisine devredilmiştir."

Kanun o gün resmi gazetede yayınlanıyor ve yürürlüğe giriyor. Anayasa Mahkemesi 12.10.2002 tarihinde "kanunun Yürürlüğünü durdurma" kararı veriyor ve 13.10.2002 tarihinde kanunu Anayasaya aykırı olduğu için iptal ediyor.

Kanun ortadan kalktı, şimdi mallarınızı benden geri aldınız mı? Hayır efendim alamadınız! Elimde kapı gibi Hukuk Genel Kurulu ve Yargıtay Dairelerinin yerleşmiş içtihatları var! Yargıtay diyor ki, "iptal kararları geriye yürümez ve kanun 11.10.2002 tarihinde yürürlükte olduğuna göre, bu tarih itibariyle tüm vatandaşların mal varlıkları THS Site Yöneticisine devrolunmuştur, THS site yöneticisinin "kazanılmış hakkı" vardır".

Bilemiyorum böyle bir "mantık" hakkında daha fazla nefes tüketmeye değer mi?