Mesajı Okuyun
Old 19-06-2009, 22:10   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawyer_721
icra müdürü takip başkası adına (selim'in adına) başlatılmış ve kesinleşmiş. ben mehmet selim'in mallarını haczedemem diyor.
işin ilginci hem borçlunun adı hem de baba adı aynı; ikisi de mehmet selim ve eminim ki yakın çevresi de hep karıştırıyordur

İcra müdürü doğru söylüyor. Takip kesinleşmiş olabilir ancak bu takip, takip talebindeki isim için kesinleşmiştir. Takip talebindeki isim gerçek hayatta yoksa, takibin kesinleşmesinin bir manası da yoktur.

Bu durumda; kesinleşen takibin size bir faydası olamayacağı için; borçlunun ismini yanlış yazdığınızı ve Mehmet selim'e tebligat çıkarmak istiyorum dediğinizde de (Büyük ihtimalle) İcra memuru senet metnindeki isim ile takip talebindeki isim tutmadığı için ikinci ödeme emrini göndermeye yanaşmayacaktır.

Bana göre, hatalı ilk takipten feragat edip, senedi aldıktan sonra (senet bir temel ilişkiye bağlı ise) senet metnindeki ismi düzeltip, yeniden takip açmanız mümkün olmalıdır. Senet temel ilişki içeriyorsa düzeltilen ismin temel ilişkiye bağlı anlaşmaya da uygun olacağı kuşkusuzdur.

Eğer senet temel bir ilişkiye dayalı değilse, yani siz temel ilişki ile senedi ilişkilendiremiyorsanız senet metninde (isim ile sınırlı) değişiklik yapmanız ciddi bir risk taşıyabilir düşüncesindeyim!