Mesajı Okuyun
Old 12-11-2007, 12:35   #6
sarissa

Varsayılan Tapu tashihi

Alıntı:
Yazan Av. Hakan ÇIRAK
Büyük büyük dedenin tapudaki kayıtta isim ve kimlik bilgileri (mesela: körkadıgillerden mehmet ağanın oğlu topal hüseyin) nasıl ise veraset ilamına da aynen öyle geçirilecek, ilam ona göre hüküm altına alınacak. ve ilamda yazılması gereken, "miras bırakan körkadıgillerden..........topal hüseyinin yaşan mirasçıları 1. mehmet şaşmaz 2. safiye koçak 3. saniye kök 4. ... 5..... 6..... 7.... 8...............27. seyfettin kiriş"in pay sahipliği oranları şunlar şunlar diye yazılmalıdır. İlamda bu şekilde açık yazılmasına rağmen ve bu sayılan yirmi yedi kişiden biri veya bir kaçı sizin müvekkiliniz olmasına rağmen eğer ki tapu müdürü intikalleri yapmaz ise, ancak tapu müdürü hakkında görevi ihmal medeniyle C. Savcılığına, yine görevi ihmal nedeniyle idari soruşturma geçirmesi için Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğüne (Valilik makamı) şikayette bulunulur ve yine yapılan idari işlemin yerine kanuna uygununun tesis edilmesi için bir üst tapu idaresi olan aynı Bölge Müdürlüğüne müracaatta bulunulur. Bu defa intikaller Bölge Müdürlüğünün emriyle yapılır.
Fakat ortada ayni bir hak kaybına sebebiyet veren işlem olmadığı için Tapuya müteallik davalar (iptal, tahih ve tescil) açılamaz.

Bir önceki mesajımın sondan ikinci paragrafındaki beyanlarım veraset ilamı davası için geçerlidir. Yani veraset ilamı çıkarılması için soyadı kanunu öncesi vefat edenlerin soyadı olması mümkün olmadığından, miras bırakan ile varislerinin kimler olduğu, veraset ilamı davasında, şahitle dahi ispat edilebilir.

Hürmetler.

Sayın Hakan Çırak. Size mesaj göndermiştim ama sanırım ulaşmamış. CEvabınızda veraset ilamında dedelerin lakapları yazılmalıdır demişiniz.
.DEdelerden ikisinin verasetini müvekkiller çıkarmışlar ama sadece isimleri yazıyor, lakapları yazmıyor. birininkini ben çıkaracağım. Tapuda lakapları ne geçiyor diye araştırma yaptım ama gayriresmi baktığım için bilirkişi pek ciddiye almadı ve kafasına göre baktı. neticede eski tapu kayıtlarında hangi lakapları geçiyor bilmiyorum yeni tapu kayıtlarında lakap yok. Nüfus kaydında kör hüseyin oğlu geçiyor ama müvekkiller lakaplarının fılındırlıoğlu olduğunu söylüyorlar. bu durmda ben ne yapmalıyım. acaba mirasçılığın tespiti davası mı açmam gerekiyor. bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirin. Saygılarımla..