Mesajı Okuyun
Old 23-05-2013, 16:17   #1
nil_85

Soru boşanma kararının kesinleşmesinden sonra konulan aile konutu şerhinin kaldırılması

Değerli Meslektaşlarım,
Müvekkilin 1/2 hissesine sahip olduğu taşınmaz üzerindeki ortaklığın giderilmesi için açtığımız davanın satış aşamasına gelindi. Ancak taşınmazın tapu kaydında müvekkilin eski eşi tarafından konulan aile konutu şerhi mevcut.Tam bu şerhin kaldırılması için aile mahkemesinde dava açmaya hazırlanırken tapu kaydına konulan şerhin 'boşanma kararının kesinleşmesinden sonra' konulduğunu gördük.
Yaptığım araştırmalar neticesinde kafam daha da karıştı açıkçası. Zira birkaç kaynakta -ki bir yargıtay kararı da dahil- bunun yolsuz niteliğe dönüştüğünü okudum.
Şimdi sizce nasıl bir yol izlemem gerekir?
Daha baştan hukuki sebepten ari olarak konulan bu şerhi memur görmezden gelerek satışa devam etmeli midir? (çünkü zaten boşanma kararının kesinleşmesiyle sadece şekilde kalmıştır)
Yoksa bu şerhin terkini için yine de bir dava mı açmak gerekir? Açılacak bu dava aile mahkemesinin mi asliye hukuk mahkemesinin mi görev alanına girmektedir?
Görev konusu çözülürse hasım da belirlenir diye düşünüyorum ancak yine de soracağım bu davada husumet kime yöneltilmelidir? Tapuya mı eski eşe mi?
Zaman ayırıp soruma cevap verecek tüm meslektaşlarıma şimdididen teşekkürlerimi sunuyorum...