Mesajı Okuyun
Old 29-04-2012, 16:48   #5
Av.Evran KIRMIZI

Bence, verilecek olan eğitim çalışma koşullarında değişiklik getirmiyorsa, çalışma sürelerinin dışında fazladan işyerinde kalmayı gerektirmiyorsa ve bu konuda iş sözleşmesinde hüküm yoksa işçinin eğitimi reddetmesi işveren için haklı fesih nedeni oluşturur. İşyerindeki eğitim işverenin yönetim hakkı sınırları içindedir. Hatta çoğu zaman bu eğitimin verilmemiş olması işvereni (özellikle iş kazalarında) sorumlu duruma sokar. Bu eğitimin gıda mühendisi tarafından verilmesi sonuca etkili değildir. Makul süre devam edecek olan eğitim iş koşullarında değişiklik sayılmaz. Fesih bildiriminin süresinde olduğu da görülüyor. 25/2 ye göre fesihlerde savunma alma zorunluluğu yoktur. (m.19/2)
İşçi açısından bu davayı kazanmanın bana göre tek yolu, eğitim için işçinin çalışma saatleri dışında işyerine çağrılması ve/veya alıkonulması fakat buna ilişkin fazla çalışma ücretinin ödenmemesi olabilir. İş sözleşmesinde eğitimlere katılma zorunluluğu yoksa işçi eğitim için de olsa işyerinde kaldığı süre için fazla çalışma ücretini hak eder. Aksi halde işveren eğitimi işçinin çalışma saatleri içinde vermelidir.