Mesajı Okuyun
Old 30-11-2011, 11:44   #19
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Konyalı'nın da işaret ettiği Kadın demek hakaret mi başlıklı konuda hakaret suçunu etraflıca tartışmıştık. O tartışmadan benim çıkardığım sonuç şu: Sözlükteki hiçbir kelime için "X demek hakaret mi" şeklinde bir soruya TCK açısından kesin evet, ya da kesin hayır diye yanıt vermek mümkün değildir. Sözcük nasıl bir ortamda, kim tarafından, kimse karşı, nasıl bir iletişim içinde, nasıl bir amaçla söylenmiş ayrıntılarının mutlaka irdelenmesi gerekiyor. Bu nedenledir ki, çoğu kez bu davalarda bilirkişiden rapor alınması yolu tercih edilebiliyor.

Bu açıdan Sayın tiryakim'in "edepsiz demek hakaret mi" sorusuna ben kendi adıma yanıt veremem. Bu soruya bir yanıt verebilmek için, başından itibaren tüm iletişimin detaylarının, olaya katılanların niteliklerinin, birbiriyle olan tanışıklık, samimiyet ve geçmişlerinin, ifadenin kullanıldığı ortamın özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

Somutlaştırmak gerekirse: "Edepsiz demek hakarettir!" diyen meslektaşlarımız, bir anne 15 yaşındaki kızına "edepsizlik yapma" dediği zaman, kızın şikayeti üzerine Anneye ceza verilmesi gerektiğini savunacak mı? "Edepsiz demek hakaret değildir!" diyen meslektaşlarımız, bir davada hakim kürsüden kendilerine "Avukat Avukat! Edepsizlik yapma!" derse "olabilir, edepsiz hakaret anlamına gelmez zaten" mi diyecek? Her iki durumda da bu sonuçlara varmanın oldukça güç olduğuna inanıyorum, bu nedenlerdir ki, hakaret suçu kapsamında sözcüğün kendisini tartışmak bence sonuç alıcı değil, "tüm yönleri ve taraflarıyla birlikte olayın bütününü" tartışmak gerekiyor diye düşünüyorum.
Bu tür davalarda, bilirkişiden rapor alınmasını, dikkat çekici ve düşündürücü buldum.