Mesajı Okuyun
Old 04-07-2010, 12:38   #11
Av. Erduğrul Özbay

Merhaba,
www.tbb.org.tr Bankalar Birliği nezdinde şikayette bulunabilirsiniz. İpoteği fek yetkisi lehtar bankanın yapacağı bildirime bağlanmışsa, bankanın ipoteğin devamı yönünden bir yararı kalmamış ancak üçüncü kişilerin fekki bakımından bir yararı ortaya çıkmışsa, ilgili bankanın fek yetkisi bir göreve dönüşür ve bunu yapmaması hakkın kötüye kullanılması kapsamına girer. Bankacılık Yasasının 75. maddesinden hareketle oluşturulan etik ilkeler de bu tür savsamaları men eder.
Saygılarımla,

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sayın meslektaşım,

Ben bu "meş'um ipoteğin" hemen arkasında yer alan haciz alacaklısıyım.

İşin içinde tasarrufun iptali vs. ayrıntılar var ama, konu okuyanlar için anlaşılır olsun diye detaya girmiyorum.

En başta merak ettiğim konu şu: Foruma yazan üyeler olarak sanırım oybirliği ile kabul ettiğimiz "evet bankanın normalde bu yazıyı resmi yolla (posta vs.) göndermesi gerekirken, malike elden vermesi yanlıştır" kabullenmesinin pozitif hukukta, mevzuatta yeri var mı?

Banka aleyhine ipotek tesisine sebep olan alacak - borç ilişkisinde herhangi bir alacağının kalmadığının tespiti yönünde dava açtım. Personeli de bankanın teftiş kurulu başkanlığına şikayet edeceğim. İşte bu şikayette kullanmak üzere bankanın yazıyı ne şekilde göndermesi gerektiğine dair hüküm arıyorum.

Saygılarımla...