Mesajı Okuyun
Old 30-11-2007, 10:55   #1
İhsan Yıldırım

Varsayılan ıslah yolumu tıkamak için davalı taraf kısmı davamı kabul etti.

Merhaba arkadaşlar,
Fazlaya ait haklarımı saklı tutarak bir işçi alacağı davası açtım. Zamanaşımına uğramış alacakları da talep ettim. Davalı taraf süresi içinde zamanaşımı itirazında bulunmayınca, taleplerimin tamamı davaya konu oldu. Ancak daha sonra davalı taraf davayı bir yıl kadar uzattıktan sonra, deliller toplanıp dosya bilirkişiye gönderilme aşamasınayken davayı kabul etti. Şimdi ne olacak? Benim daha önce karşılaşmadığım bir durum sitemizdeki forumları kontrol ettim sanıyorum daha önce böyle bir olayla karşılaşan olmamış ve konu açılmamış.
Hakimden "dosya bilirkişiye gönderilsin ıslah taleplerimiz olacak" diye süre aldım ancak Yargıtay'da problem olur mu diye düşünüyorum. Çünkü kabul, davayı sona erdiren ve kimsenin rızasına bağlı olmayan bir müessese. Ancak burada yapılış niyeti tamamen farklı. Dava açılırken zamanaşımı sözkonusu olmayıp, davanın uzamasıyla, daha sonradan da ortaya çıkabilirdi. Bu yolun kabulü halinde, ıslah yolunu tıkamak için herkes davayı uzatıp, sonra da dosya bilirkişiye gitmeden önce kısmi talepli davayı kabul edip davayı sona erdirir ki, bu da hukukun genel mantığına ters, daha doğrusu çelişkili.
Fikri olanlar benimle paylaşırsa sevinirim iyi çalışmalar