Mesajı Okuyun
Old 30-05-2007, 14:39   #9
monet

Merhaba,
Bir kişinin irs ve nesep durumunu düzeltme amacını taşıyan bu davaların karışık yönleri var. Şu an derdest olan bir davam var bu konuda. Bizim davada da gayrimeşru ilişkiden dünyaya gelen bebeği, teyze ve enişte kendi çocukları imiş gibi üstlerine kaydettirmişler. Çocuk şu an 10 yaşlarında. Gerçek annenin yanında. Anne çocuğunu üstüne almak istiyordu.Ben de nüfus kaydının tashihi davası açtım ve bu davayı anne ve baba olarak görünen kişilere yönelttim. Çocuğun nesepsiz kalması olasılığı karşısında, annenin babalık davası açma hakkının düşmüş olmasına rağmen asıl babaya da davayı yönelttik ve baba olarak gösterdik. İlk celse davalılardan anne ve baba olarak görünenler davayı kabul etti. Baba olduğunu iddia ettiğimiz kişi davayı takip etmedi. Bu arada doğum hastanede gerçekleştiği için doğum tutanaklarının aslını da mahkemeye ibraz ettik.Hakim ara karara, nesebin reddi davası açılması için davalı tarafa süre verme meselesini bir dahaki celse düşünülmesine diye madde ekledi ve "onların kabulü mahkemeyi bağlamaz" demeye getirdi. İşin kamu düzenine ilişkin olması nedeni ile mahkemece re'sen soruşturma yapılması gerektiğini bilsem de bu kadarını beklememiştim. Şu anda davada taraf teşkili ile uğraşmaktayız. ( Baba olduğunu iddia ettiğimiz kişinin tüm çocukları davaya dahil rdildi. Bir tanesinin yaşı küçüktü, kayyım atandı vs) Nesebin reddini karşı taraf ve ya çocuğun açması ara kararda taraflardan istenir ve kesin sürede bu yapılmamış olursa davamız reddolacak gibi geliyor bana. Bu davayı müraacata bırakıp başka formüller bulsam mı diye de düşünüyorum bir yandan. Örneğin, çocuğa asıl annesi üzerine bir nüfus kaydı yaptırıp ( doğum tutanağı var) mükerrer kayıt vardır diyerek yanlış olanın iptalini istemek..şu anki davamızdan çok daha basit bir iş..tabi eğer ikinci kayıt mümkün olursa.
Meslekdaşımın dosyası ile bir miktar paralellik olduğu için uzun uzadıya anlattım. Umarım tecrübem işine yarar.
Saygılarımla.