Mesajı Okuyun
Old 02-10-2015, 16:18   #18
DEMİRCİZADE

Alıntı:
Yazan alplawyer
Sayın Meslektaşlarım;Tekemmül etmiş ve artık tahsil aşamasına gelen çok yüklü bir icra dosyasında müvekkil tarafından yazılı ücret sözleşmesindeki ücretimi ödememek için azledildim.Bu kişi birçok sebepten!!! ötürü hakkındaki cezai dava ve yakalama kararları nedeniyle yurt dışına kaçmıştı. konsolosluk aracılığı ile gönderdiği azilnamede beni gördüğü luzum üzerine azletmiş.Hemen harekete gecerek Asliye Hukuk Mahkemesinden hem yazılı ücret sözleşmemdeki ücret alacağım icin hem de icra takip dosyasındaki vekalet ücretlerim için ayrı ayrı icra takibi açıp sonra ilgili Asliye Hukuk Mahkemesinden ihtiyati haciz talep ettim.Durumun fecaatini hakimde farketmiş olmalı ki, hakim her iki alacağım içinde ihtiyati haciz kararı verdi.Bunun üzerine azledildiğim müvekkil alacağına ilişkin icra dosya alacağına, alacağım miktar kadar ihtiyati haciz kararını koydurdum.iş bu doyadaki icra müdür ve icra mdr yardımcılarının benden sonra bedavadan tahsili kolay icra dosyasına vekalet koyan avukatları kayıran tutum ve davranışları karşısında saç baş yolmamak mümkün değildi ama azmin elinden kurtulmuyor hiç birşey.Alacağa haciz koymakta yetmiyor tabii.Birde tahsilini beklemeniz gerekiyor haczettiğiniz icra dosya alacağının.Peki ben ne yaptım başka?.Arkadaşlar araştırıp en dogrusunu yaptım tabiki. Öncelikle ihtiyati haciz koyduğum müvekkilin icra dosyasındaki borçluya bir haciz ihbarnamesi gonderdim haricen tahsilin önüne geçmek icin bir,sonra kendi icra takiplerim için müdürlüklerinden haczettiğim dosyadaki hak ve alacakların takibi ve tahsili icin İİK 120/2 maddesi gereğince borçlu sabık müvekkilin alacakları takip ve tahsil yetkisi aldım 2.Peki bunu niye yaptım? Benim ihtiyaten haczettiğim dosyayı takipsiz bırakıp dosyadaki mahcuz malların satışını düsüremesin diye tabiki.Şimdi ihtiyati haczimin kesin hacze dönüşmesi icin müvekkile yaptığım yurt dışı tebilagatın parcasının dönmesini bekliyorum.Ki herkes gibi o haksız azli yurtdışından gönderen vatandaşla onun muhtemel beni ve emeğimi hiçe sayarak, belki küçük bir ücret kabili dosyaya benden sonra vekalet sunan,bedavacı zihniyetli kanımca art niyetli avukat arkadaşlara hak nasıl alınırmış göstereyim..Ha bu arada o avukat arkadaşlarada alacağımın rüçhanlı alacak olduğunu ve Avukatlık Kanunu 164 Maddesince açıkçs belirtildiği gibi dosyada haksız azil varsa dosyaya ilk olarak vekaletini koyan avukatın alacağının hepsinden önce ödeneceğini birilerininde bedava havadan para beklerken avuçlarını yalayacağını da ufak bir tebessümle anlattım.. Hepinize saygılar sunuyorum..AVUKATLIK KUTSAL BİR MESLEK OLDUĞU GİBİ EMEĞİ DE KUTSALDIR.. SEVGİLER...
Sayın alplawyer, ihtiyati haciz almak için teminat yatırdınız mı? Teşekkürler..