Mesajı Okuyun
Old 12-04-2013, 09:06   #25
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Saygılar, teşekkürler..

Bu tür had aşımları yapan kişilere karşı, sert ve püskürtücü mukabele edilmelidir!.
Avukatlık mesleğine, açık saldırıdır bu..
Nezaket içinde ve normal bir üslup ile değerlendirilmemelidir.

İlerleyen aşamalarda "beni Av.Ömer Güntay tahrik etti" derim ama

Şimdi ikinci kez benzer şekilde yorumunuzu görünce kendimden şüphe ettim; acaba çok hafif dozda mı yazdım diye?

Ben şahsen kürsüde oturan bir yargıç olsam, birinin dilekçesinde bana "nezaket kurallarını hatırlatmasından", "yargılamada her makamın görev ve yetkisini bilmesi gerektiğinin" hatırlatılmasından, ara kararımın sadece içerik yönünden değil, üslup olarak da eleştiriye tabi tutulmasından rahatsız olurum; özeleştiri yaparım.

Ya bu ara kararımını arkasında dururum (argümanlar koyarak) ya da geri adım atarım.

Velhasıl, bana göre dozu, tarzı ve üslubu gerektiği ve yettiği ölçüde kaleme alınmıştır.

Ama tabi ki her hukukçunun farklı tarzı vardır; 10 ayrı meslektaş böyle bir karara karşı dilekçe yazsa, 10 ayrı tarz ortaya koyar...

Asıl sorun şurada; bu ara karara (-ki matbu ve klişe olduğu her halinden belli) karşı, başka meslektaşlardan "itiraz" (sızlanma demiyorum) acaba geldi mi?

Bu mahkemede dosyası olan tek avukat ben olmasam gerek...

Ama neyse, biz yola çıkarken önümüze sadece hayaller ve idealler koymadık; taahhüt ettiğimiz tek şey en azından kendi kapımızın önünü temiz tutabilmekti. Çabamız bunadır...

Selam ve saygı ile üstat...