Mesajı Okuyun
Old 07-02-2007, 00:20   #1
Av.ZekiÖZSOY

Varsayılan Bağlı avukatlar ve fazla avukat sayısı

Ben önceki çalışmalarımdan veya çevremdeki genç avukat arkadaşlarımdan biliyorum bizim meslekte bile malesef bazı avukatlar yanlarında çalışanların avukatların bile sigortalarıı yatırmaktan kaçmaya ,eksik yatırmaya ,geç başlatmaya çalışıyorlar. Maaşlar son derece düşük , avukatlık birinin yanında çalışırken bile iyi gelir getirmesi gereken bir meslektir. Çalışma koşullarında esnek çalışma saatleri denen bir düzen var,cumartesi çalışılması. Acaba meslektaşlarımız bu fazla çalışma saatleri için genç avukatlara fazla mesai ücreti ödüyor mu? Avukatlar taksiye binmez otobüse biner eskiden daha elit bir meslekti avukatlık ve vekalet ücretleri daha yüksekti. Şimdi bazı avukatlar 200-300 YTL ye bile iş yapıyor ( normalde 1000 YTL alınması gereken bir iş)Yadırgamıyorum belki de ihtiyacı var.Bunun sebebi fazla avukta sayısından doğan rekabet mi acaba. Benimde Vakıf üniversitemde hukuk fakültesi olsun diyen insanlar ve buna onay verenlerdir.Her sene 5000( Türkiye'nin ihtiyacı max:2500 dür) civarı yeni avukat mesleğe başlıyor. Eski üstatlarda yazlıklarına çekilip dinlenmiyor malesef. Öz eleştiri yapmalıyız her avukat bir hukukçu ,adalet sağlayıcısı olduğunu unutmamalı