Mesajı Okuyun
Old 01-02-2010, 22:20   #4
Gemici

Sayın Konuk,

Sayın Themis99'un yazdıklarına şunları eklemek istiyorum:

Eşinizle evli olan sizsiniz, dayınız veya başka üçüncü bir kişi değil. Dayak yiyen ve onuru kırılan yine sizsiniz, başkası değil. Böyle olunca da dayınızın, diğer akrabalarınızın veya üçüncü bir kişinin ne dediği önemli değil. Bana öyle geliyor ki bundan önceki dövmelerde de akrabalar araya girip barıştırdı ve 'kocana dön yuvanı yıkma' diye öğüt verdiler. Sonuç? Yine dövüldünüz.
Not: zor durumlarda aile büyüklerine baş vurup onlardan yardım istemenin tamamen yanlış olduğunu söylemek istemiyorum. Belirli durumlarda faydalı da olabilir. Benim vurgulamak istediğim asıl konu, aile büyüklerinin genelde nasihat ve akıl verme yolu ile olaya bir çözüm bulmaya uğraşmaları ve bu uğraşıların çağımızda aile içi problemleri ve şiddeti önlemeye yeterli gelmeyişi. Aile büyüklerimizin değer ölçüleri ile çağdaş değer ölçüleri birbiri ile örtüşmüyor belirli durumlarda. Aile büyükleri herşeyi yoluna koymuş olsalardı polise ve mahkemelere ihtiyaç duyulmazdı.

Bunları belirtmemin gerekçesi, dövülme olayından sonra yanlış hareket etmiş olmanızı düşünmem. Eşinizin evi terketmesini sağlamış olsaydınız veya bir kadınlar için sığınma evine baş vurmuş olsaydınız, sizin için daha faydalı olurdu diye düşünüyorum.

Dayınızın sözüne uyarak polise, beni dövmedi, sadece tartıştık derseniz, ileride size zararı olabilir. Beni dövdü demeseniz bile en azından doktora gidip bir rapor alın.

Benim üzerinde durmak istediğim asıl konu 'Çocuk'
Çocuğun nerede ve kimin yanında olduğunu, çocuğun bir pasaportunun olup olmadığını, varsa, kimde olduğunu belirtmemişsiniz.

Çocuğun pasportu yoksa, veya olupta sizde değilse, çocuğu Almanya'dan çıkaramazsınız. Belirli koşullar altında, çocuk ve pasaport sizde olsa bile, çocuğu Almanya'dan çıkaramazsınız. Örneğin: Eşiniz mahkemeye başvurup çocuğun Almanya'dan çıkarılmasını mahkeme kararı ile yasaklatabilir.

Eğer çocuğun pasaportu yoksa, veya varsa ama sizde değilse, çocuğu Almanya'dan Türkiye'ye götürebilmenizin tek yolu bulunduğunuz yerin aile mahkemesine baş vurup velayet hakkını kendi üzerinize geçirmekten geçer.

Velayet hakkını alabilmenizi kolaylaştıracak etkenlerin başında, eşinizin çocuğun yanında size şiddet uyguladığını ispat etmek gelir. Böyle olunca da polisin şiddet konusunda tutacağı tutanak ve doktor raporu işinizi kolaylaştırır.

Not: detaylı bilgileri, bulunduğunuz yerdeki bir sosyal yardım kurumundan veya bir avukattan alabilirsiniz.

Saygılarımla