Mesajı Okuyun
Old 03-07-2009, 09:42   #1
ankavukat

Varsayılan vergi dairesinin yapmış olduğu ilanen tebligat

selamlar, forum içinde gerekli aramayı yaptım benzer konular olmasına rağmen, gerekli bilgiye ulaşamadım. sorum şu şekilde:
vergi dairesi, vergi denetim tutanağına istinaden, 23.01.2001 tarihinde şahıs olan müvekkile mükellefiyet tesis etmiş, 30.06.2001 tarihinde mükellefiyeti re'sen terkin etmiş fakat 2001 yılı gelir vergisi ve kadv beyannameleri verilmediği için takdir komisyonunca yapılan tarhiyata istinaden 06.08.2007 yılında ilanen tebligat yoluyla ödeme emirlerini tebliğ etmiş. Müvekkil bu olaydan 2009 yılı haziran ayında bankada bulunan parasına bloke konulması neticesinde haberdar olmuş. itiraz süreleri falan geçtiği için biraz sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor.
1-sanırım bizim yapmamız gereken öncelikle bu ilanen yapılan tebligat neticesinde tebliğ edilen ödeme emirlerini iptal ettirmek, bunu asıl davayla beraber isteyebiliyor muyuz?
2-verginin zamanaşımına uğramış olma ihtimali var ama takdir komisyonuna ne zaman sevk edildiğini bilemiyoruz, zamanaşımıyla ilgili herhangi bir süre sıkıntımız olur mu?
3-davadan önce vergi dairesine yazılı başvuruda bulunup zamanaşımı vb. itirazlarımız için dava süresini yeniden başlatma gibi bir imkanımız var mıdır?
4-re'sen mükellefiyet tesis edilmesi ve 6 ay sonra yine re'sen terkin edilmesi konusunda izleyebilceğimiz herhangi farklı bir yol var mıdır?
5-elinde olayımıza benzer yargıtay kararları olan mesletaşımız kararları ekleyebilirse sevinirim.

şimdiden teşekkürler.