Mesajı Okuyun
Old 23-10-2004, 09:18   #5
Ap_aydın

Sayın bir dost,

Vekalet ücreti alacağı için neden Asliye Hukuk mahkemesi 'ne dava açmak gerektiğini belirttiğinizi anlayamadım.

Vekalet ücreti alacağı , adı üzerinde vekalet ilişkisinden kaynaklanan ücret alacağı. Acılacak dava da ALACAK DAVASI . O zaman görevli mahkeme dava değerine göre belirlenmiyor mu?
(5.000.000.000.TL üzeri Asl.Huk. Mahk. )

Bir diğer durum, asil ile arada yazılı ücret sözleşmesi yok ise , mahkemenin asgari ücret tarife üzerinde bir miktara hükmetmesi
ni pek beklemiyorum.

Müvekkililer düşmanımız da yargıçlar (mahkemeler) ücret uyuşmazlıkları konusunda gerçekte avukatları tatmin edici kararlar mı veriyorlar ? Parlementoda avukat meslektaşlarımızın katkıları ile avukatların ücret alacakları konusundaki sıkıntılarından dolayı "tahkim " ile ilgili yasa maddesi Avukatlık Kanunu'na konulma dı? Mahkemeler ücret uyuşmazlıklarında avukatlar açısından tatmin edici kararlar verseydi,tahkime ve tahkim konusunda yasal düzenleme yapılmasına gerek kalır mıydı?

Diğer taraftan kanaatimce ,vekalet ücreti için alacak davası açmaktansa , icra takibi (ilamsız takip) yapılmasını daha pratik buluyorum. Zira borçlu itiraz borca etmediği takdirde ,takip kesinleşir kesinleşmez, alacağın tahsilini sağlamak mümkün.Alacak davası açmak ve sonuçlandırmak daha uzun bir süreç. Borca itiraz edildiği takdirde , açılacak itirazın iptali davasında "ihtiyati tedbir talep etmek" yine mümkün.

Saygılarımla.