Mesajı Okuyun
Old 02-11-2012, 13:15   #9
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Benden önce meslektaşlarım aynı sorunu yaşamışlar tekrar konu başlığı açmadan yaşadığım sorunu aktarmak istedim. Kira alacağı için tahliye istemli takip talebinde bulundum. İstanbul 32. İcra müdürlüğü kira sözleşmesi aslını getirmediğim takdirde takibi açamayacaklarını belirtti.

Müdür yardımcısı bu kadar işi arasında benimle uğraşamayacağını belirttiği anda o içimde tutuşan ateş alevlendi. Talebimin yasaya uygun olmadığını düşünüyorsa ret etmesi gerektiği ret ettiği takdirde bende gereğini yerine getireceğimi ifade ettim. Tevzi edilmiş takip talebinin üstüne: takibe dayanak kira sözleşmesi sunulduğu takdirde takip açılacaktır yazmak suretiyle takibi ret etti. Sakin bir şekilde baro odasında bilgisayarda dilekçemi yazdım. İİK nun 58 ve Avukatlık Kanunun 56. maddesi gereğince yapmış olduğum usul ve yasaya uygun takip talebi gerekçesiz olarak ret edilmiştir. .......

Şikayet davası açmak için tevziye gittiğimde icra dosyası esas numarası olmadığı için davayı tevzi edemeyeceklerini söylediler. Ben aksini iddia ettiğim halde muhterem UYAP sistemi izin vermediği için davayı açamadım. İstanbul 32. İcra Müdürlüğünün dosyalarına bakan merciin hakimine durumu izah ettiğimde icra müdürünün esas numarası vermesi gerektiğini verdikten sonra talebimi ret etmesi gerektiğini ifade etti. Sözün özü bir şekilde takip talebim esasa kaydı oldu ancak icra müdür yardımcısı ödeme emri göndermeyeceğini beyan etti. Bende nazik bir dille 3 gün içinde ödeme emri göndermediği takdirde görevi ihmal suçunu oluşturacağını beyan ettim. Yarına kadar zaman istedi bakalım benim aslı gibidir yaptığım kira sözleşmesi ile açmış olduğum takipte hangi gerekçeyle ödeme emri göndermeyecek

Not: Benden önce bir meslektaşım da örnek 13 takip talebini aynı icra müdürlüğünde yapılamayacağını öğrendi ve çekip gitti. Mesleğim adına üzüldüm. Halbuki kalıp benim ile birlikte mücadele edebilirdi.
Saygılarımla

Beni 3. gün sonunda anlayan İstanbul 32.icra müdürlüğü, usûl ve yasaya uygun talbimi kabul etti ve örnek 13 ödeme emrinin gönderilmesine karar verdi.
Kimin haklı olduğundan ziyade hukuk kazandı. Yıllardır kira sözleşmesinin aslını istediğini beyan eden icra müdür yardımcısıda hatasından dönmüş oldu.

Saygılarımla