Mesajı Okuyun
Old 20-06-2007, 11:12   #2
Av.Selim Balku

Varsayılan Başkası Yararına Sözleşme

Alıntı:
Vesayet altında bulunan B'ye, vasisi olan V değil yeğeni olan Y bakmaktadır. V, Y'ye şöyle demiştir; sen bakmaya devam et, V'nin küçük ve pek de kullanışlı olmayan evini, B öldükten sonra sana versin. Bu evi, B öldükten sonra Y'nin alabilmesi için yapılması gereken nedir? Teşekkürler...

Anladığım kadarıyla, Vasi "V" vesayeti altındaki "B" ye bakılması için yeğeni "Y" ile eski bir ev karşılığı bir anlaşma yapmıştır.

Konuyu incelemedim ama bence bu tür sözleşmeler BK. 511 de belirtilen "ölünceye kadar bakma sözleşmesi" değilde BK.111 de zikredilen "başkası yararına sözleşme" niteliğinde gibi geliyor.

Zira, ölünceye kadar bakma sözleşmesinin tarafları bakım borçlusu ve bakım alacaklısıdır diye biliyorum, ama mevzunuzda 3. kişi lehine düzenlenmak istenen bir sözleşme olduğu için başkası yararına sözleşme olduğunu düşünüyorum.

Noterde tarafların anlaşmaları ile tapu siciline şerh verilebilir. B öldükten sonra -karşı tarafta herhangi bir problem yaşamasazsanız- gayrimenkulü temlik ettirebilirsiniz kanımca...

Saygılar.